Ubuduće subvencije i domaćim investitorima

Izvor: Šumadija Press, 27.Sep.2015, 12:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ubuduće subvencije i domaćim investitorima

Iako brojni ekonomisti godinama kritikuju model davanja subvencija investitorima koji pokreću proizvodnju u Srbiji, ni ova Vlada ne odustaje od njega.

Vlada Srbije usvojiće do kraja meseca zakon o naknadama, kojim će se regulisati davanje subvencija investitorima i ujedno izjednačiti domaći i strani investitori jer se spušta prag, odnosno broj radnih mesta i visina ulaganja na osnovu kojih se dobija subvencija.Prethodne decenije Srbija je davala velike subvencije investitorima >> Pročitaj celu vest na sajtu Šumadija Press << za novootvoreno radno mesto, posebno stranim, ali su postignuti rezultati nezadovoljavajući. Za 273 ugovora o ulaganju država je dodelila 302 miliona evra subvencija. To pokazuje da je bila mnogo izdašnija od drugih država u tome, ali da čak ni to nije privuklo više investicija.

Za deset godina Uredba o privlačenju direktnih investicija čak je deset puta menjana, a rezultat su 54 uspešno završena projekta, 153 su u toku, a trećina ugovora je raskinuta, što znači da su se investitori držali dogovora samo dok je bilo državnih para, a nakon toga su radnici opet ostali bez radnog mesta.

Na ime subvencija država je u protekloj deceniji dala više od 300 miliona evra, a po zvaničnim podacima, otvoreno je između 35.000 i 40.000 radnih mesta. U isto vreme, vrednost privučenih investicija je 1,5 milijardi evra. U tri slučaja država nije naplatila garancije i ti investitori duguju 900.000 evra i oni su tuženi.

Dok kreatori ekonomske politike smatraju da će zakon o naknadama kojim će se regulisati davanje subvencija investitorima izjednačiti domaće i strane investitore jer će se spustiti prag, odnosno broj radnih mesta i visina ulaganja na osnovu kojih se dobija subvencija i uvesti kontrola trošenja novca dobijenog iz budžetske kase, većina ekonomista smatra da subvencije za otvaranje novih radnih mesta ni do sada nisu ništa dobro donele i da ih treba ukinuti.

Tako ekonomista Aleksandar Stevanović ocenjuje da investitore treba privlačiti boljim zakonima, a ne očekivati da će oni zažmuriti na jedno oko zbog toga što nemamo pravnu državu samo zato što smo im dali pare poreskih obveznika.

Dinkićev koncept o privlačenju investicija uz davanje obilnih subvencija je vrlo loš, a ova vlada ne odustaje od njega, samo tobož najavljuje neku kontrolu – izričit je Stevanović.

Pomoćnik ministra privrede Dušan Purić, pak, najavljuje drugačiji način regulisanja subvencija jer se uvodi njihova kontrola i tačno će se znati gde se one daju i kome.

Očekujemo prvo da nema više zloupotreba, da postoje jasna pravila kako se dobijaju pare iz budžeta, kako se troše, kontrolišu, gde će svaki investitor znati čime može raspolagati – objasnio je Purić.

S time da subvencije nikada nije trebalo ni uvoditi slaže se i ekonomista Ljubomir Madžar, dodajući da one srpskoj privredi nisu ništa dobro donele.

Ako je Vlada odlučila da uvede kontrolu davanja subvencija, to je dobar korak, ali nedovoljan. Trebalo bi da batale tu zaludnu meru – smatra Madžar.

Nastavak na Šumadija Press...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Šumadija Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Šumadija Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.