Izvor: B92, 01.Sep.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
USKORO UKLANJANJE MINA U JUGOSLAVIJI
Savezna Vlada prihvatila je ponudu Medjunarodnog fonda za razminiranje i pomoc zrtvama mina koji je spreman da finansira projekat ciscenja zaostalih kasetnih bombi u SR Jugoslaviji, prenosi Srna.
Inicijativa za pokretanje ove akcije potekla je od jugoslovenske grupe koja se u okviru Pakta za stabilnost jugoistocne Evrope bavi problematikom mina, posebno uklanjanjem neeksplodiranih projektila na vise desetina lokacija - kaze se u subotu u saopstenju pres-sluzbe Savezne Vlade. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Medjunarodni fond za razminiranje i pomoc zrtvama mina, nevladina organizacija sa sedistem u Ljubljani, u saradnji sa Ministarstvom unutrasnjih poslova Srbije ce finansirati nabavku neophodnih specijalizovanih vozila, detektora i licne zastitne opreme, zatim strucnu obuku za uklanjanje neeksplodiranih objekata i kompletno ciscenje vise lokacija na kojima jos uvek ima kasetnih bombi. Fond je spreman i da osigura kod odgovarajuce medjunarodne kompanije angazovanje domacih strucnjaka za rad na terenu i da im obezbedi odgovarajucu naknadu.
Pocetak akcije razminiranja ocekuje se vec sredinom septembra kako bi se iskoristili povoljni vremenski uslovi, a predvidjeno je da se citav posao obavi za sest meseci.












