USKOK: Sanadera najstrože kazniti

Izvor: RTS, 26.Feb.2014, 18:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

USKOK: Sanadera najstrože kazniti

Za bivšeg premijera i lidera HDZ-a Ivu Sanadera USKOK traži najstrožu kaznu i oduzimanje imovine. U ponedeljak završne reči optuženih pravnih lica - HDZ-a i agencije Fimi media.

Zbog organizovanja grupe koja je preko marketinške agencije Fimi media izvukla preko devet miliona evra iz državnih institucija i firmi, Služba za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala (USKOK) za bivšeg premijera i predsednika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Ivu Sanadera zatražila >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je najdužu zakonom predviđenu kaznu.

Zatraženo je i oduzimanje oko tri miliona evra, kolika je razlika obračunata između imovine njegove porodice i vlasništva čije poreklo može da dokaže.

Za optužene koji su priznali krivično delo USKOK je zatražio blaže kazne.

HDZ, prva optužena politička stranka, trebalo bi zbog korupcije svog bivšeg vođstva državi da vrati blizu četiri miliona evra, koliko je, po tvrdnjama tužilaštva, ostalo u stranačkom crnom fondu.

Kako je rekla zamenica direktora USKOK ZZeljka Mostečak, "Sanader je dobio poverenje građana, ali ih je izigrao, a posledice u društvu se osećaju i danas".

"Svojim ponašanjem ostvario je najteži oblik političke korupcije i naštetio ugledu cele Republike Hrvatske, zato predlažemo da mu se izrekne kazna u maksimalnom trajanju", kazala je Mostečak.

Za zloupotrebu položaja i ovlašćenja, prenosi Hina, zakon propisuje kazne do 10 godina zatvora, a za organizovanje kriminalne grupe do pet godina. Ali, prema sudskoj praksi, jedinstvena kazna mora biti manja od zbira pojedinačnih.

Tužilaštvo je odbacilo Sanaderove tvrdnje da je žrtva političkog progona svoje naslednice na funkcijama Jadranke Kosor i glavnog državnog tužioca Mladena Bajića.

Sanader je na ročištu pre dva dana, u dopuni svoje odbrane, kazao da HDZ u kampanjama nije poslovao sa Fimi media preko koje je, po optužnici, izvučeno oko devet miliona evra iz državnih institucija i firmi.

Poslednjeg dana dokaznog postupka, on je odbacio i treću izmenu optužnice kojom je iznos državnog novca koji je navodno primio od stranačkog blagajnika Mladena Barišića povećan za nešto manje od 40.000 evra i prokomentarisao da "USKOK menja optužnice kako iskazuje njegov konj za trku".

Sanader je "smešnom podvalom i laži" nazvao i tezu da je svojoj naslednici na funkcijama Jadranki Kosor rekao da se izbori dobijaju s dve trećine "crnog novca".Osvrnuo se i na vrednost svoje umetničke zbirke, rekavši da je precenjena.

Suđenje se nastavlja u ponedeljak završnim rečima predstavnika optuženih pravnih lica - HDZ i agencije Fimi media.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.