
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Maj.2020, 14:21
UNS: Formirati SOS fond za podršku štampanim i lokalnim medijima
Udruženje novinara Srbije traži od Vlade Srbije da, osim mera finansijske podrške mikro, malim i srednjim preduzećima, formira i SOS fond za podršku štampanim i lokalnim medijima.
U Proglasu povodom 3. maja, Svetskog dana slobode medija, UNS upozorava da je tiraž štampanih medija dramatično pao, dok su lokalni mediji ostali bez prihoda od marketinga, te izražava bojazan da će loš ekonomski položaj, dodatno ugrožen pandemijom korona virusa, dovesti do otpuštanja novinara >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i gašenja medija.
Smatra da je neophodno da štampani mediji dobijaju subvenciju po prodatom primerku do kraja vanrednog stanja i bar tri meseca po okončanju vanrednog stanja.
Navode da honorarci u lokalnim medijima (štampanim, elektronskim i onlajn) treba da budu obuhvaćeni merama koje važe za zaposlene u mikro, malim i srednjim preduzećima, a da bi te pogodnosti mogli da koriste samo oni poslodavci koji se obavežu da u narednih godinu dana neće smanjivati plate, honorare i broj zaposlenih i honorarnih saradnika za više od 10 odsto.
Takođe, UNS traži da do kraja godine Ministarstvu kulture i informisanja budu odobrena dodatna sredstva za raspisivanje konkursa za sufinansiranje proizvodnje medijskog sadržaja od javnog interesa.
Od Vlade Srbije traži da uspostavi dijalog sa novinarima i medijima, a da do kraja godine omogući početak rada na izradi medijskih zakona, u skladu sa usvojenom Medijskom strategijom.
UNS očekuje da ove godine bude potvrđena prvostepena presudama ubicama Slavka Ćuruvije, da budu optužene ubice Milana Pantića, rasvetle okolnosti smrti Dade Vujasinović, da konačno budu pokrenuti postupci za ubistvo 17 kolega ubijenih i nestalih na Kosovu i Metohiji od 1998. do 2005. godine, kao i za ratne zločine počinjene nad 16 medijskih radnika RTS-a i troje kineskih novinara stradalih u napadima NATO-a 1999. godine.
Očekuje i da budu osuđeni izvršioci i nalogodavci paljenja kuće Milana Jovanovića u decembru 2018. godine.
UNS navodi da je godinu između dva Svetska dana slobode medija obeležilo i povećanje broja fizičkih i verbalnih napada, pritisaka, uvreda i kampanja vređanja novinara koje, kaže, ne dolaze samo od centara moći, nego i od samih kolega.
Napominju da će godinu novinari ponovo pamtiti po hapšenjima novinarke portala Nova Ane Lalić, urednice Koševa Tanje Lazarević, ekipe KTV Danijela Radića i Roberta Bajtaija, ali i uzbunjivača iz Krušika Aleksandra Obradovića.
Novinari će se godine sećati i po konferencijama za štampu u vreme pandemije bez prisustva novinara s objašnjenjem da je to posledica brige za njihovo zdravlje.
Pamtiće se, navodi UNS, i reagovanje ministra odbrane Aleksandra Vulina na neobjavljeni tekst bivšeg ministra Dragana Šutanovca napisan za „Nedeljnik“.
NUNS, NDNV i Nezavisnost pozivaju na Pet minuta tišine
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija “Nezavisnost” pozvali su sve novinare i medije da na Svetski dan slobode medija, u nedelju 3. maja, u 5 do 12 isključe ton, zamrače ekrane i ćutke se pridruže međunarodnoj simboličnoj akciji Pet minuta gromoglasne tišine, kako bi nadležne i najširu javnost upozorili na izuzetno težak položaj novinarstva u Srbiji.
NUNS, NDNV i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija "Nezavisnost" pozvali su medijske radnike da se zajedno suprotstave, kako je navedeno, "otvorenim i učestalim političkim i ekonomskim pritiscima i pretnjama odgovornom novinarstvu" i učine sve kako bi unapredili položaj i ugled novinarstva i vratili izgubljeno poverenje građana.
"Kritički i istraživački novinari i mediji zbog svog rada svakodnevno su izloženi neprijateljskom tretmanu i neskrivenim pritiscima pre svega vlasti, pa zatim i ekonomskim izvorima", ocenjuju ova tri medijska udruženja, i ocenjuju da je od uvođenja vanrednog stanja zbog epidemije nesrazmerno i neopravdano pokušano ograničavanje medijskih sloboda.
NUNS, NDNV i “Nezavisnost” ponovili su zahtev da do kraja budu rasvetljena ubistva Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, a nalogodavci i počinioci budu privedeni pravdi.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Ponižavajući ekonomski položaj novinara
Izvor: Capital.ba, 02.Maj.2020
BEOGRAD – Povodom 3. maja, Svjetskog dana slobode medija, novinarska udruženja u Srbiji izrazila su bojazan da će loš ekonomski položaj, dodatno ugrožen pandemijom virusa korona, dovesti do otpuštanja novinara i gašenja medija. Udruženje novinara Srbije (UNS) u svom proglasu traži da Vlada...