Izvor: B92, 08.Dec.2013, 10:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
UN ispituje nuklearni pogon Irana
Teheran -- Stručnjaci Ujedinjenih nacija za atomsku energiju po prvi put za više od dve godine proveravaju iranski pogon za tešku vodu u nuklearnim reaktorima.
"Stručnjaci Medjunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) otpočeli su jutros posetu postrojenju Arak", prenela je agencija Fars izjavu portparola iranske organizacije za atomsku energiju Behruza Kamalvandija.
Do ove inspekcija je došlo nekoliko sedmica nakon što je Iran postigao sa svetskim liderima sporazum >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << o svom nuklearnom programu, u okviru kojeg će zamrznuti ili obustaviti neke od svojih kontroverznih nuklearnih aktivnosti u zamenu za ograničeno ublažavanje međunarodnih sankcija.
Kamalvandi je rekao da će se jednodnevna inspekicija lokacije Arak, oko 240 kilometara jugoistočno od Teherana, završiti danas popodne i da će inspektori IAEA zatim otputovati u Beč.
Ta inspekcija se obavlja u okviru sporazuma iz sredine novembra, kojim se takođe dozvoljava da stručnjaci IAEA dobiju pristup jednom rudniku uranijuma u Gačinu na jugu Irana, prenela je agencija AFP.
IAEA, koja proverava odvijanje radova u reaktoru Arak, navela je da nije dobila nikakve nove informacije o njegovom dizajnu još od 2006. Inspektori UN nisu bili u tom pogonu za tešku vodu od avgusta 2011.
Reaktor Arak izaziva zabrinutost međunarodne zajednice jer bi Teheran teoretski mogao da iz potrošenog nuklearnog goriva ekstrahuje plutonijum, pogodan za proizvodnju nuklearnog oružja.
UN ispituje nuklearni pogon Irana
Izvor: Akter, 08.Dec.2013
Stručnjaci Ujedinjenih nacija za atomsku energiju po prvi put za više od dve godine proveravaju iranski pogon za tešku vodu u nuklearnim reaktorima







