Izvor: B92, 06.Jan.2001, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
UN: POTVRDJENA KONTAMINIRANOST NA KOSOVU
Ujedinjene nacije objavile su da je povisena radioaktivnost registrovana u osam od 11 mesta na Kosovu, koja su bila pogodjena municijom sa osiromasenim uranijum tokom NATO bombardovanja, javlja Rojters, a prenosi Fonet. Portparol UN Stefan Dujaric saopstio je da je otkrice radioaktivnosti u tim mestima preliminarni rezultat ispitivanja koja jos uvek traju u laboratorijama u Svedskoj, Svajcarskoj, Italiji, Britaniji i Austriji. "Konacni rezultati bice poznati kada Program UN za zastitu zivotne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sredine (UNEP) objavi svoj izvestaj, ali ima dovoljno dokaza da se pozove na opreznost kada su u pitanju mesta gde bi se municija sa osiromasenim uranijumom mogla nalaziti", rekao je Dujaric. "Posebna paznja takodje je pridata riziku da bi otrovni uranijum mogao zagaditi vode u okolini naseljenih mesta", dodao je Dujaric.



