
Izvor: RTS, 20.Feb.2009, 14:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
UN: Balkanski put kokaina
Cena kokaina u zapadnoj Evropi preoplovljena zbog novog švercerskog kanala, koji prolazi kroz Balkan. Skladišta na zapadu Afrike. Kokain se švercuje već razrađenom "Balkanskim putem", kojim se avganistanski heroin decenijama prenosi na Zapad, navodi se u novom izveštaju Ujedinjenih nacija.
Cena kokaina vrhunskog kvaliteta u zapadnoj Evropi prepolovljena je tokom poslednje decenije, jer su krijumčari, suočeni sa pojačanim kontrolama tradicionalnih švercerskih kanala, aktivnosti >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << "prebacili" na Balkan, koristeći već razrađene rute za nelegalnu trgovinu heroinom, navodi se u novom izveštaju Međunarodnog odbora za kontrolu narkotika Ujedinjenih nacija.
"Cene će i dalje padati ukoliko izostane odgovarajuća akcija protiv novim švercerskih kanala", navodi se u novom, 132 strane dugom izveštaju UN. Najveći proizvođač kokaina u svetu je Kolumbija, gde je prošle godine zabeležen skok ukupne proizvodnje od 27 odsto, pdnosno 55 ukupne svetske proizvodnje.
Prethodno, kokain je u zapadnu Evropu stizao direktno iz Južne Amerike, ali je pojačana kontrola trgovačkih brodova u znatnoj meri iskomplikovala aktivnosti krijumčara, pa su južnoamerički karteli akcije prebacili na "Balkanski put".
Istovremeno, UN su saopštile da je Avganistan i dalje najveći proizvođač sirovog opijuma, jer se u toj državi, uprkos prisustvu međunarodnih snaga, godišnje proizvede oko 7.000 tona sirovog opijuma, odnosno više od 90 odsto ukupne svetske proizvodnje.
Heroin se, preko Turske, tradicionalnim "Balkanskim putevima" prevozi dalje u zapadnu Evropu.
Interpol i nemačka obaveštajna služba BND su u više izveštaja objavljenih prethodnih godina upozoravali da albanska mafija igra ključnu ulogu na "Balkanskom putu" droge, jer kontroliše više "deonica" tranzita ovog narkotika, uključujući Kosovo, Albaniju, zapadnu Makedoniju, ali i "odredišta" u Nemačkoj, Švajcarskoj i, poslednjih godina, Velikoj Britaniji.
UN, takođe, upozoravaju na sve veću proizvodnju sirovog opijuma u Pakistanu, što se povezuje sa političkom i bezbednosnom nestabilnosti u toj zemlji, prouzrokovanoj akcijama radikalnih islamista, na čijim računima završava dobar deo prihoda od šverca heroina.