UBICA SATELITA koji leti na GRANICI SVEMIRA: MiG-31 - lovac koji je BRŽI OD KRSTAREĆE RAKETE (VIDEO/FOTO)

Izvor: SrbijaDanas.com, 29.Maj.2019, 09:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

UBICA SATELITA koji leti na GRANICI SVEMIRA: MiG-31 - lovac koji je BRŽI OD KRSTAREĆE RAKETE (VIDEO/FOTO)

Na video-materijalu je zabeležen let supersoničnog lovca-presretača MiG-31 koji se popeo na visinu od 21,500 metara.

Visina koja se nalazi na granici sa kosmosom je nedostižna za borbene avione. Sam doživljaj pilota koji se nalazi na ovim visinama je neopisiv. Iznad njega se vidi beskonačno prostranstvo svemira i na horizontu se jasno uočava zakrivljenost planete Zemlje, prenosi portal Bog Rata.

Na tv-kanalu "Zvezda" je emitovana vojna emisija "Vojenaja prijomka" >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << koja je posvećena supersoničnom lovcu-presretaču MiG-31. Specijalno za novinarsku ekipu koji vodi ovu emisiju 31-ica se popela na Liniju Armstronga (18,900-19,350 metara visine) koja se nalazi na granici bližeg kosmosa.

Naravno da voditelj ove emisije nije poleteo zajedno sa pilotom, jer se radi o visini koja je ekstremna čak i za iskusne pilote. Ekipa emisije "Vojenaja prijomka" je u avion montirala video-opremu, koja se morala čvsto fiksirati i obezbediti posebnim grejačima. Na visinama iznad 18,000 metara tehnika trpi ogromno opterećenje. Dovoljno je reći da temperatura ide i ispod – 60 stepeni Celzijusa, a na to treba dodati brzinu koja je 2,5 puta brža od zvuka-prenosi internet portal RG.

Do visine od 20,000 metara MiG-31 je leteo praktično vertikalno, poput rakete. Kada je dosegao planiranu visinu on se polagano ispravio u skoro horizontalan položaj, penjući se pod blagim uglom postojano savlađujući nove metre. Brzina aviona na toj visini iznosi 2,500 km/čas. Međutim, ova brzina nije granična za robusnog lovca-presretača. On može da dostigne brzinu od respektabilnih 3,000 km/čas. To znači da ako bi u tom momentu dejstvovao iz svog topa koji poseduju u naoružanju, uskoro bi prestigao ispaljene granate.

I to nije samo jedna prekrasna metafora. Jedan od ključnih zadataka aviona MiG-31 je presretanje neprijateljskih krstarećih raketa. Brzina rakete "Tomahavk" je u potpunosti dostižna za MiG-31, jer ova raketa leti oko 880 km/čas.

Ovakve letno-tehničke sposobnosti nisu pravljene za ostvarivanje rekorda nego za obavljane specijalnih presretačkih zadataka, kao što je borba protiv špijunskih aviona U-2, pa čak i neprijateljskih satelita koji se kreću u nižoj zemljinoj orbiti.

Plafon od 21,500 metara MiG-31 pri normalnom režimu leta dostiže za 18 minuta. Međutim, vojni specijalisti nas uveravaju da u slučaju potrebe ovaj avion može da dostigne ovu visinu za duplo kraće vreme.

Modernizovani lovac-presretač MiG-31BM (NATO kodifikacija Foxhound) namenjen je presretanju vazdušnih ciljeva na velikim distancama, koje su po borbenom radijusu nedostupne klasičnim lovcima. Borbeni aparati ovog tipa su sposobni da rešavaju zadatke u uslovima koji diktiraju savremeni oblici upravljanja borbenim dejstvima, kao što je mrežnocentrični oblik komunikacije sa praktično svim učesnicima u borbi.

MiG-31BM je opremljen radarskom stanicom koja ima visokoosetljivu faznu antensku rešetku (FAR). "Zaslon-M" koja može da dobaci na daljinu i do 320km. Novi napadno-navigacijski sistem omogućava jednovremeno praćenje do 24 cilja, od čega kompjuter ili operater bira grupu najopasnijih ciljeva i navodi vatru na njih. Jedan Mig-31BM sada može umesto četiri da istovremeno gađa i do osam različitih ciljeva. Za ovaj avion je razvijena i raketa velikog dometa R-37 koja ima operativan domet od čak 300+km. Ova raketa nema apsolutno nikavu konkurenciju u svetu (američka raketa v-v sa najvećim dometom AIM-47 "Falcon" ima maksimalni domet od 210km).

Gabariti ovog aviona su posebno impresivni. On ima dužinu od gotovo 22 metra, a maksimalna uzletna masa dostiže 46,2 tone. Poboljšana pogonska grupa koja se sastoji od dvoprotočnih turbomlaznih motora D-30F6, omogućava da se avion mase gotovo 46 tona dovede do granica hiperzvučne brzine (maksimalna brzina Mig-31 iznosi 3,000 km/č). Plafon leta je 20,600 metara. Operativni dolet letelice koja je naoružana sa četiri rakete R-37 / R-33 sa dva podkrilna rezervoara sa gorivom iznosi 3000km. Avion ima sposobnost da se dopunjuje gorivom u vazduhu (avio-cisterna).

PROJEKAT "PAKLENI PRESRETAČ" Upoznajte MiG 41, NAJBRŽI VOJNI AVION na svetu (VIDEO)

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.