U zdravstvu će biti 12 platnih razreda?

Izvor: Mondo, 17.Nov.2014, 12:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U zdravstvu će biti 12 platnih razreda?

Dragan Cvetić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta, kaže da je usaglašen okvir od 12 platnih razreda koji se odnose na najjednostavnije i najsloženije zanimanje u zdravstvu. Predstoji razvrstavanje poslova po vertikali.

Foto: Guliver/Getty/Thinkstock

Prethodnih nedelja Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave imalo je sastanke sa predstavnicima sindikata zdravstva i prosvete. Cilj je bio utvrditi platne razrede na osnovu kojih bi zaposleni sa istim zanimanjem >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << i stručnom spremom, nezavisno od emsta rada, imali iste zarade.

Konkretno, to bi značilo da bi približno istu platu imala sekretarica ili vozač, bez obzira da li je zaposlen u opštini, školi ili domu zdravlja. Ovaj princio bi važio bukvalno za sva zanimanje u javnoj upravi.

 Jedno od rešenja je da plate u javnoj upravi imaju istu osnovicu koja će, najverovatnije, biti minimalna, dok će množenjem sa različitim koeficijentima, u zavisnosto od stručne spreme i vrste posle, dobijati iznos zarade. Od 1. januara, minimalna zarada će iznositi 28. 430 dinara.

Naravno, ovo je samo jedan od predloga, a trenutno se ubrzano radi na izradi zakona kojim bi se stvorile osnove za primenu platnih razreda, piše “Blic.”

 U početnoj fazi pripreme, kaže Srđan Svirčev iz Svetske banke, platni razredi će se primenjivati samo za javnu upravu. Kasnija primena bi bila i na javna preduzeća.

 Kako za “Blic” kaže Dragan Cvetić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta – jednog od četiri uključenih u pregovore, usaglašen je okvir od 12 platnih razreda koji se odnose na najjednostavnije i najsloženije zanimanje u zdravstvu.

 ”Uspeli smo da u okviru 12 platnih nivoa poređamo zanimanja po vertikali od najjednostavnijih do najsloženijih i rukovodećih funkcija. Platni razredi prate poslove koji se obavljaju. Ali posao lekara nije isti ako se uzme u obzir to da li radi u sali ili u institutu”, ukazuje Cvetić.

 To važi i za direktore, jer kako ističe, nije isto biti direktor Doma zdravlja sa 1.500 zaposlenih ili sa 200.

 ”Sada nam predstoji da se razvrstaju poslovi po horizontali. Konkretno to znači da li je lakarspecijalista, da li radi u Sali, na reanimaciji, ili radi manje složen specijalistički posao. Da li medicinska sestra rad u intezivnoj nezi , što je najsloženiji posao, ili kao administrator”, objasnio je Cvetić.

Nastavak na Mondo...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.