U pohode lepoj Ravništarki

Izvor: Politika, 15.Avg.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U pohode lepoj Ravništarki

Pećina Ravništarka nalazi se u neposrednoj blizini Ceremošnje, pećine u ataru sela Ravnište. Za turističke posete uređena je 2006. godine, a do nje se stiže asfaltnim putem za Ceremošnju. Na devetom kilometru od Kučeva skreće se prema selu Ravnište i odatle putuje još tri kilometra.
Ravništarku su 1980. godine otkrila dva odvažna seoska mladića Milivoje Živanović Rudonja i Selimir Stefanović, prešavši pećinu od početka do kraja. Speleolozi su kasnije samo krenuli njihovim >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << tragom.

Ravništarka spada u red velikih pećina u Srbiji. Ukupna dužina kanala je 589 metara, a turističke staze 560 metara. Cela pećina je znalački osvetljena. Kroz nju protiče potok Ponorac, koji izvire dva kilometra uzvodno u Bisinoj pećini. Kao rečna pećina, Ravništarka je siromašna podnim nakitom, ali je zato vrlo bogata zidnim i tavaničnim ukrasima. Temperatura u pećini je 8-10 stepeni Celzijusa, a ulaz na nadmorskoj visini od 406,6 metara.

U morfospeleološkom pogledu, u Ravništarki se izdvaja devet celina: Savin kanal (dužine 88 metara), Omladinski kanal (72,5 metara) sa pećinskim nakitom među kojim se posebno ističu "rudonja", "odžaklija" i "šlingeraj", Labudovo jezero (126,5 metara) sa "labudom", "vilama jezerkinjama", "harfom", "đavolom" i "lepom Ravništarkom", amblemom pećine, Beli dvorac (37 metara) koji podseća na dvorac iz bajki, a posebnom lepotom se izdvajaju "Snežanin balkon" i "Šarac kraljevića Marka", Leopardov kanal (16,5 metara) gde se nalazi "devičanski kladenac", izvor iz kojeg kroz uzanu pukotinu, pod pritiskom, voda izbija vertikalno i šišti, Crni dvorac (dužine 43 metra, prosečne širine oko 20 i visine 12 metara) gde su "ikonostas" i "iguman", kao i čudni oblici koji su dobili naziv "ptice", Izvorski kanal (72 metra) u kome pažnju privlače "glavonja" i "bela kapija", Mali beli dvorac, slepi kanal (17 metara) sa posebno lepom grupom stalagmita nazvanom "zbeg" i Dušanova galerija, poslednja celina Ravništarke (nazvana tako po Dušanu Nedeljkoviću, čoveku zaslužnom za staze koje su omogućile pristup pećinama Ceremošnja i Ravništarka) sa Selimirovim balkonom, jedinstvenim kanalom od 15 metara koji se razdvaja na dva kanala, od kojih se levim, dužine 40 metara, stiže do izlaza iz pećine.

Nedaleko od pećine se nalazi i restoran, suvenirnica, prodavnica, kao i sanitarni čvor.

[objavljeno: ]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.