U državnom krilu najudobnije

Izvor: RTS, 29.Jul.2012, 10:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U državnom krilu najudobnije

Nezaposleni u Srbiji najviše bi voleli da rade u državnim firmama. Na takvo opredeljenje utiče redovnost i visina plate u državnim firmama, kao i radno vreme. Ali zbog sitacije na tržištu rada dilema državno ili privatno biće sve manje bitna.

Kada bi mogli da biraju, nezaposleni u Srbiji najviše bi voleli da rade u državnim preduzećima, pokazuje istraživanje koje je sproveo sajt Infostud. Osnovni, ali ne i jedini razlog za to jesu redovna mesečna primanja. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<

Oko 40 odsto anketiranih misli da je u državnom krilu najudobnije. Oni aanjaju samo da se zaposle, ali kada bi im neko dao mogućnost izbora, to bi na prvom mestu bile državne firme.

"Pre svega, kao neki glavni kriterijum pokazala se plata, to jest uzrok, oni smatraju da ako rade za državnu firmu, mogu da očekuju veću platu", kaže Elena Erdeljanović sa sajta Infosud.

Ne samo veću, nego i redovnu. Ipak, svakom trećem ispitaniku nije važno da li će raditi kod privatnika ili države. Kad nema posla, nema ni izbora, smatra i Nevena, sociolog po obrazovanju. Kaže da izbor poslodavca umnogome zavisi i od zanimanja.

"Zaista postoji veliki broj ljudi koji ide na daj šta daš, to je logičan odgovor čoveka koji je na rubu egzistencije, da prihvati što mu se ponudi", kaže Nevena Đorđević.

"Ukoliko se radi o nekim aktuelnim zanimanjima, naprimer informatici, to se više vrednuje, ali na uštrb pojednica i slobodnog vremena", dodaje Nevena.

Stav da je lepše raditi u državnom preduzeću, za ekonomiste je socijalni problem.

"Mladi, znajući kakva je situacija u društvu, jedinu sigurnost traže u državnim firmama, jer imaju saznanja da se tamo ne radi puno, da se dosta limitira radnih sati, pa imaju priliku da odrade i neki drugi i treći posao sa strane, koji bi im omogućio da žive koliko toliko normalno", tvrdi ekonomista Jovan Zubović.

Osim boljeg života, mladi se nadaju i da će u državnoj firmi brže napredovati. Međutim, nije baš sve tako crno-belo.

"Može da se govori o većem napretku jer postoji hijerarhija, ali ima tu mnogo državnih preduzeća gde to nije moguće, pa bih pre rekao da mladi nisu dovoljno upoznati sa stanjem u srpskoj privredi i državnim ustanovama", smatra Jovan Zubović.

Nezaposlenih u Srbiji ima oko milion. Procene su da do kraja godine svaka treća radno sposobna osoba neće imati gde da radi. Što izbor između državnih i privatnih preduzeća ne sužava, nego ga onemogućava.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Državne pare "najslađe"

Izvor: B92, 29.Jul.2012

Beograd -- Nezaposleni u Srbiji najviše bi voleli da rade u državnim firmama. Međutim, zbog sitacije na tržištu rada dilema državno ili privatno biće sve manje bitna...Na mišljenje da je državni posao najboli, utiče redovnost i visina plate u državnim firmama, kao i radno vreme, pokazuje istraživanje...

Nastavak na B92...

Državna stolica i dalje najudobnija

Izvor: GdeInvestirati.com, 30.Jul.2012, 10:32

Nezaposleni u Srbiji najviše bi voleli da rade u državnim firmama. Na takvo opredeljenje utiče redovnost i visina plate u državnim firmama, kao i radno vreme. Ali zbog sitacije na tržištu rada dilema državno ili privatno biće sve manje bitna. Pogledajte rezultate istraživanja.. Opširnije..

Nastavak na GdeInvestirati.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.