U aprilu o razvoju obrazovanja

Izvor: B92, 01.Mar.2012, 15:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"U aprilu o razvoju obrazovanja"

Beograd -- Ministar nauke i prosvete Žarko Obradović kaže da će se o Strategiji razvoja obrazovanja u Srbiji do 2020. raspravljati na sednici vlade u aprilu.

Ovaj dokument će, prema njegovim rečima, poslužiti za unapređenje kvaliteta obrazovanja, oblasti od izuzetnog značaja za razvoj društva na svim nivoima.

Obradović kaže da će zarad dobijanja što kvalitetnijeg završnog dokumenta biti organizovane četiri javne rasprave ovog meseca, kako bi Srbija dobila dokument >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << koji će sistem obrazovanja podići na viši nivo.

"Mnogo novina biće sadržano u Strategiji, a ono što je najnovije je sama reč Strategija, koja u tom obliku nije postojala i posle koje će uslediti Akcioni plan i implementacija svega dogovorenog. Pravljena je na stručan način i uz konsultacije sa ljudima iz zemalja koje imaju dobru praksu", rekao je Obradović na konferenciji "Dobre prakse i partnerstva - ključ efikasnog, kvalitetnog i pravednog obrazovanja" u Centru "Sava".

Rukovodioci Strategije Vlastimir Matejić i Ivan Ivić predstavili su na konferenciji neke delove teksta koji će se naći u javnoj raspravi.

Matejić je naglasio da bi u periodu do 2020. godine u Srbiji trebalo da bude 35 do 40 odsto visokoobrazovanih, što je u skladu sa Strategijom cele Evropske unije.

On je istakao da mogućnosti i kapaciteti institucija postoje i da je, uprkos tome što se ne zna kako će izgledati privredni sistem u tom trenutku, to dobar put da se poboljša kvalitet obrazovne populacije, koja će kreirati sliku celog društva.

Cilj je, dodao je Matejić, i da 50 odsto dece pohađa srednje škole i 50 odsto gimnazije, a da nacionalni bruto dohodak koji odlazi na obrazovanje bude bar šest odsto.

Ivić je naglasio da Strategija insistira i na unapređenju kvaliteta i nastavnog kadra, a u planu je izgradnja nacionalnog sistema profesionalnog razvoja nastavnika.

"Relativno kvalitetan sistem predškolskog obrazovanja postoji, ali pokušaćemo i njega da unapredimo. U fokusu će biti proces učenja i efikasna podrška učenju u školi, uvođenje standarda nije tehnička stvar, već treba da garantuje određeni korpus znanja", rekao je Ivić.

Predlog obaveznog srednjeg obrazovanja, što bi trebalo da se potvrdi promenom u Ustavu Srbije, kako je naglašeno na konferenciji, trebalo bi da se realizuje makar do sticanja prvih kvalifikacija za zapošljavanje.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.