U PRIZRENU POČINJE GRADNJA KUĆA ZA SRBE

Izvor: Kurir, 25.Jan.2011, 20:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U PRIZRENU POČINJE GRADNJA KUĆA ZA SRBE

PRIZREN - Kosovsko ministarstvo za povratak i zajednice najavilo je da će sutra u centru Prizrena početi izgradnja i obnova 10 kuća za raseljene srpske porodice. Uz kosovsko ministarstvo, izgradnju kuća za Srbe povratnike finansira Ambasada Velike Britanije na Kosovu, a u okviru projekta "Održiv povratak u grad Prizren".

Izgradnja i obnova kuća za Srbe povratnike počeće u najstrožem centru Prizrena u neposrednoj blizini delimično obnovljenog srpskog pravoslavnog sabornog hrama >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Sveti Đorđe. Ovaj projekat, kako se navodi u saopštenju, treba da omogući dostojanstven i održiv povratak i integraciju raseljenih lica kroz pojačano angažovanje centralnih i lokalnih kosovskih vlasti.

Pored izgradnje tih deset kuća, projekat podržava porodice koje žele da se vrate u trenutno nezakonito zauzete ili oštećene kuće u drugim delovima grada. Projekat se sprovodi na lokaciji kulturne baštine "Podkaljaja" u istorijskom delu Prizrena, koji je jedan od najznačajnijih kulturnih baština na Kosovu.

Ambasada Velike Britanije i kosovsko ministarstvo za povratak i zajednice projekat sprovode u saradnji sa Danskim savetom za izbeglice, Udruženjem IRL "Sveti Spas" i lokalnom samoupravom.

Od oko 12.000 Srba koliko je živelo pre rata u Prizrenu, danas u tom gradu živi samo njih 18. Tokom martovskog nasilja 2004. godine albanski ekstremisti zapalili su sve srpske pravoslavne crkve i manastire i mnoge srpske kuće u Prizrenu.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.