Izvor: RTS, 15.Feb.2012, 15:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U Bosilegradu teško i bez snega
Ledena zima donela probleme i u opštini Bosilegrad. Jedini putni pravac preko Vlasine je sada prohodan, pa se život i u tom kraju normalizuje. Problema u saobraćaju nema, a autobusi do Bosilegrada redovno saobraćaju.
Krajnji jugoistok Srbije danima je bio zavejan, a snežne padavine i niske temperature donele su meštanima Bosilegrada dodatne nevolje. Stanje se polako normalizuje.
Mala Bojana, rođena pre sedam dana u Surdulici, sa mamom Gordanom je preko zavejane >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Vlasine u Bosilegrad stigla terenskim vozilom.
Gordana Petrov kaže da se plaši kako će sada do kuće uzbrdo, jer je morala ranije da ode u porodilište zbog snega.
Do rodnog Rikačeva, na motornim sankama beba je morala u očevom naručju još dva kilometra, a tamo gde se moglo, lokalna mehanizacija je prosekla put. Do najudaljenijih mahala se i dalje ide peške.
Ljudima koji žive na obroncima planine Crnok, leti je do Bosilegrada potrebno više od dva sata hoda. Zimi, dvaput više. Sneg je kroz šumu do najudaljenijih sela dubok pedeset centimetara, pa su zato mnogi bili odsečeni petnaest dana.
Toni Zdravkov, bagerista kaže da je stvarno naporno, da rade neprekidno mesec dana.
U selu Zli Do živi 160 ljudi, a ima i mladih. Prodavnice nema, pa ih namirnicama obično snabdeva učiteljica. Međutim, pošto je raspust, namirnice i ne stižu u selo. Do kuće Milice Gigove Zlom Dolu, kroz sneg vodi samo putanja. Napravile su je komšije koje joj svakodnevno donose drva, jer su je sinovi poslednji put obišli pre Nove godine.
Milica kaže da napolje uopšte ne izlazi i da se teško živi preko cele godine, naročito kada zaveje sneg.
Zbog velikog snega i rasuđenosti opštine dvadeset tona nafte pomoći je potrošeno, pa gde zatreba, umesto mašina posluži i lopata.
Predsednik opštine Bosilegrad Vladimir Zaharijev kaže da ljudi najpre traže infrastrukturu, a onda lekove i pomoć u hrani, a da opština određuje prioritete, iako se dešava da u jednom danu imaju i po dvadesetak intervencija.
Opština Bosilegrad angažovala je dežurne ekipe i isključivo lokalnu mehanizaciju, jer im, kako kažu, nikakva pomoć još nije stigla. Vojska je najavljivala pomoć u mehanizaciji, ali je izostala.







