Izvor: RTS, 30.Jul.2021, 18:01

Tvrđava Mileševac "obnovljena" samo didgitalno

Istoričar umetnosti Mirko Malešić, istražujući srednjovekovne tvrđave u prijepoljskom kraju digitalno je "oživeo" najznačajniju - tvrđavu Mileševac, kako bi skrenuo pažnju na njeno urušavanje i neophodnost hitne sanacije.
Donji, srednji i gornji grad, zapravo tri zone odbrane, sa najverovatnije 12 kula, slika su srednjovekovne tvrđave u kanjonu Mileševke, kojoj je fotografijama pokušao da udahne život istraživač Mirko Malešić, u želji >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da skrenje pažnju javnosti na trenutno stanje nekadašnjeg utvrđenja manastira Mileševa.

"To nisu fikcije kako bi te tvrđave mogle da izgledaju, već bazirane na istraživanjima koja sam lično sproveo... mogu reći da je moje istraživanje živo i da svaki dan saznajem nešto novo vezano za Mileševac", kaže Mirko Malešić, istoričar umetnosti.
Ne zna se pouzdano kada je građena, a prvi put se pominje sredinom 15.veka. Sam turski naziv iz 17. veka - Hisardžik, u prevodu tvrđavica, dodaje Malešić, pokazuje da Turci nisu širili grad, već su ga samo održavali i koristili jedan deo dok je ostatak propadao, kako tada, tako i danas, na žalost i istraživača i meštana čiji putevi su svi vodili kraj nje.
"Iz tog vremena kad sam bio mali dosta je se izmjenila, dosta toga se promenilo, osulo se i kamenje i sve, ali za mene je tada bila neka ogromna građevina", seća se Vjekoslav Joksimović, meštanin Miloševog Dola.
"Nama je bila prava atrakcija u tom letnjem periodu godine da se popenjem gore na tvrđavu, da posmatramo okolinu i razmišljali smo kako su to ljudi pravili, kakvo je tada bilo vrijeme", navodi Asim Bećirović iz Kaćeva.
Danas se može prići samo do severne kapije grada, stazom uređenom 2015.godine, kao i do Savinih isposnica ispod tvrđave, koja zbog osipanja kamena već predstavlja opasnost i za posetioce i za džamiju u njenom podnožju.
Prijepoljci očekuju da će Ministarstvo trgovine i turizma izdvojiti oko 4,5 miliona dinara za projekat kojim bi se krenulo u sanaciju.
"Dobićemo znači kompletnu projektno tehničku dokumentaciju za konstruktivnu sanaciju sa geomehanikom, sa statikom, planom za konzervaciju itd", kaže Esad Hodžić, zamenik predsednika Opštine Prijepolje.
Svaki korak u očuvanju grada Mileševca je važan, ali tek potpunom obnovom, kažu istraživači, videla bi se sva lepota srednjevekovne vojne arhitekture.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.