Turajlić: Demokratiju u Srbiji uništava nepostojanje glasa intelektualaca

Izvor: Blic, 20.Feb.2014, 23:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Turajlić: Demokratiju u Srbiji uništava nepostojanje glasa intelektualaca

Služi li demokratija građanima, ima li smisla izaći na izbore, da li posle izbora vladu uopšte formiraju oni za koje je glasala većina, ili to čine u naše ime neki centri moći? Ovo su samo neka od pitanja na koje su pokušali da pruže odgovore gosti NIN-ove polemike o stereotipima “Demokratija ne služi građanima”, održane sinoć na Fakultetu za medije i komunikacije.

Srbijanka Turajlić smatra da demokratiju uništava nepostojanje glasa intelektualaca
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
Tezu da “demokratija služi građanima” branili su Srbijanka Turajlić, građanski aktivista i dr Miša Đurković sa Instituta za evropske studije, dok su suprotnu tezu zastupali prof. dr Jovan Čekić sa Fakulteta za medije i komunikacije i prof. dr Đorđe Pavićević sa Fakulteta političkih nauka.

Srbijanka Turajlić smatra da demokratiju u Srbiji uništava nepostojanje glasa intelektualaca.

- Kada bi intelektualci počeli da objašnjavaju većini šta to zapravo izabrana manjina radi, svima bi bilo bolje. Znali bismo i da li je Most na Adi morao baš ovako da izgleda i da toliko košta, znali bismo šta su to aflatoksini i da li su štetni, znali bismo kako se u Srbiji dešava da zastarevaju sudski postupci - rekla je u uvodnom izlaganju profesorka ETF-a u penziji.

Goste tribine zanimalo je kako se u Srbiji izboriti da demokratija služi građanima

Profesor Đorđe Pavićević, smatra, međutim, da ne postoji pozitivna veza između volje većine i odluka koje donosi izabrana manjina.

- Građani misle da ako daju glas nekoj političkoj opciji da daju glas politici za koju bi hteli da bude vođena u zemlji. A to nije tako jer političke partije posle manipulišu tim glasovima. Glavni razlozi zbog kojih nekome damo glas, nisu njegova politika, već što nas, na primer, manje nervira od protivkandidata - objasnio je prof. Pavićević.

Profesor Miša Đurković potvrdio je svoju tezu da demokratija služi građanima i time što će ovog puta izaći na izbore.

- Šojić kaže “građani glasaju, a birači biraju”. Pitanje je ko će formirati vlast, da li oni za koje smo glasali ili moćnici i tajkuni. Demokratija u Nemačkoj služi građanima, ali ovde i u Ukrajini ne služi. U Srbiji nemate osnovu za demokratiju. Velike globalne kompanije imaju veći budžet nego neke države. Da jedna stranka u Srbiji pređe cenzus na izborima, treba joj milion i po evra - precizirao je Đurković.

Demokratija je slaba da zaustavi korporacije, smatra prof. Jovan Čekić (u sredini)

Demokratija je u krizi, došlo je do eksplozije nemoći, nemate kome da se požalite i obratite kao građanin, jer su političari u funkciji kapitala. smatra profesor Jovan Čekić.

- Građanin, ipak, glasa i misli znam da taj neće sprovesti program kojim se predstavlja, ali se ja pravim da hoće pa glasam za njega. Znate li da je od interneta, globalnog medija, samo 20 odsto vidljivo, 80 odsto je “deep web”, vidljiv samo moćnicima. Opasno je verovati da postoji demokratska kontrola toga. Demokratija je slaba da zaustavi korporacije i pomalo je zastareo način - zaključio je Čekić.

Student: Zašto intelektualci ne povedu građane?

Turajlić: Vi ste student, što vi ne izađete na ulicu?

Najburnija rasprava povela se između nekadašnje profesorke ETF Srbijanke Turajlić i studenta Fakulteta za medije, jer je student uputio profesorki pitanje zašto intelektualci ne povedu građane.

- Vi ste student, zašto vi ne izađete na ulicu? Kako uspete da blokirate Nemanjinu svaki put zbog manje bitnih stvari. Da sam danas student bila bih duboko zabrinuta. Hajde da počnemo od malih stvari, hajde za početak da plaćamo kartu u gradskom prevozu, hajde da više ne prebiju ni jednog kontrolora u gradskom prevozu, a na izbore izađite da bismo i za dve godine mogli da uopšte vodimo ovakav razgovor - poručila je Turajlić.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.