Trojni samit u Ankari

Izvor: RTS, 15.Maj.2013, 13:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Trojni samit u Ankari

Srbija će uložiti maksimalne napore da intenzivira regionalnu saradnju, kako bi region bio politički i ekonomski stabilan, rekao Tomislav Nikolić u Ankari. Na Trilateralnom samitu Srbije, Turske i BiH zaključeno da je učinjen napredak u političkim odnosima tri države i treba unaprediti ekonomsku saradnju. Predsednik Nikolić pozvao Tursku da ne lobira za članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.

Predsednici Srbije i Turske i članovi Predsedništva Bosne i Hercegovine >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << složili su se, na trilateralnom samitu u Ankari, da je u proteklih nekoliko godina, upravo zahvaljujući tom forumu, učinjen napredak u političkim odnosima tri države i da sada treba staviti akcenat na razvoj ekonomske saradnje.

Lideri Turske, Srbije i BiH, u deklaraciji usvojenoj na završetku sastanka, pozdravili su pozitivne pomake u odnosima tri države.

Trilaterala će, kako se navodi, nastaviti da stvara stabilan, miran i prosperitetan Balkan, a na tom putu će insistirati na poštovanju evropskih vrednosti i podržavati dijalog, toleranciju i pomirenje u svojim multietničkim društvima.

Lideri su podržali reformske procese u cilju približavanja evropskim standardima, obavezali se na međusobnu pomoć i saradnju u procesu pridruživanja EU i pozdravili preporuku Evropske komisije o otvaranju pregovora o pridruživanju sa Srbijom.

Podstaknuta je saradnja u kulturi i zaštiti kulturnog nasleđa, borbi protiv organizovanog kriminala i terorizma i ekonomiji. Učesnici samita pozvali su poslovne ljude iz tri države da intenziviraju ekonomsku i trgovinsku saradnju i pokrenu zajedničke biznis incijative.

U Deklaraciji se navodi da će se sledeći trilateralni sastanak održati u Sarajevu 2014. godine.

Današnjem sastanku Abdulaha Gula, Tomislava Nikolića i Nebojše Radmanovića, Bakira Izetbegovića i Željka Komšića, prethodilo potpisivanje Deklaracije o ekonomskoj i trgovinskoj saradnji tri zemlje.

Predsednik Nikolić je poručio da će Srbija uložiti maksimalne napore da intenzivira regionalnu saradnju, kako bi jugoistok Evrope bio politički i ekonomski stabilan i izrazio nadu da će Turska u budućnosti biti ekonomski prisutnija u regionu.

Po završetku plenarnog sastanka, Nikolić je rekao da taj susret ima za rezultat čvršće političke odnose, i da bi još veći akcenat trebalo staviti na ekonomsku saradnju, s obzirom na to da ona ima najveći uticaj na životna pitanja građana.

"Srbija želi nastavak trilateralne saradnje i uveren sam da će naši susreti doprineti daljem razvoju naših odnosa. Sasvim sam siguran da održivi razvoj Srbije nije moguć bez prijateljskih odnosa u regionu i mi ćemo uložiti dodatne napore za saradnju na svim nivoima, kako bi naša budućnost bila stabilna i okrenuta ekonomskom napretku", rekao je Nikolić.

Pozdravljajući potpisivanje Deklaracije o ekonomskoj i trgovinskoj saradnji i Deklaracije između privrednih komora, Nikolić je istakao da bez zajedničkih nastupa privrednih subjekata država proisteklih iz bivše Jugoslavije svaka od tih država ponaosob teško može da uspešno nastupi na inostranim tržištima.

"Turska nam je partner pomoću kojeg možemo da stignemo na tržišta koja nismo otvorili, može da pomogne da to učinimo njenim ivesticijama i našom tehnologijom, jer imamo izvanredno školovan kadar", rekao je Nikolić, ističući da su države zapadnog Balkana sposobne za razvoj i korišćenje najsavremenijih tehnologija ali da im je potreban kapital.

Saradnja u regionu je tiha ali je u usponu i pojačava se iz dana u dan, rekao je predsednik Srbije i istakao da građani mogu imati samo korist od toga što su lideri tri zemlje uspostavili dobre lične odnose.

Potencijalno plodne oblasti saradnje su u tekstilnoj, automobilskoj, farmaceutskoj i prehrambenoj industriji, u poljoprivredi, energetici i proizvodnji nameštaja, konstatovao je Nikolić.

I predsedavajući Predsedništva BiH Nebojša Radmanović očekuje da će rezultat trilateralnog samita biti povećanje ekonomske razmene između tri zemlje. Od prvog susreta pre tri godine, koji su pratile kontraverze, došlo se do toga da "instinski, kao prijatelji, razgovaramo o svim otvorenim pitanjima", rekao je on.

Nikolić: Srbija za sprovođenje Dejtonskog sporazuma

Govoreći o odnosima Srbije i BiH, Nikolić je rekao da, uprkos prošlosti koja je teško opteretila obe države, želi da ti odnosi budu partnerski i da se snažno razvijaju, naročito u oblasti ekonomije.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić apelovao je na Tursku da ne zagovara kod drugih država priznanje nezavisnosti Kosova i da ne lobira za članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.

Nikolić podsetio da je Beograd, uprkos dubokom neslaganju sa odlukom Ankare da među prvima prizna nezakonito proglašenu kosovsku državu, nastavio da traži načine da srpsko-turski odnosi ne krenu nizbrdicom.

Nikolić je na samitu upoznao sagovornike sa rezultatima dijaloga Beograda i Prištine i rekao da očekuje razumevanje i podršku Turske i BiH u pitanjima koja su važna za Beograd.

Nikolić je pozvao Tursku da kao članica NATO-a doprinese da se garancije koje je dao generalni sekretar te alijanse poštuju.

Srbija je, kako je rekao, opredeljena za razvoj saradnje na bazi dobrosusedstva i zalagaće se za njeno unapređenje, kako sa Federacijom, tako i sa Republikom Srpskom, sa kojom će nastaviti produbljuje specijalne odnose.

U tom smislu Srbija se, naglasio je Nikolić, zalaže za dosledno sprovođenje Dejtonskog sporazuma i celovitu i suverenu Bosnu i Hercegovinu kao osnov stabilnosti regiona.

"Što se tiče budućnosti BiH, smatramo da o njoj treba da odlučuju njeni građani, čiju volju sprovode politički lideri, bez mešanja sa strane i sa tim u vezi, Republika Srbija će prihvatiti svaki postignuti dogovor tri konstitutivna naroda BiH", rekao je Nikolić.

Srbija, sa druge strane, prema Nikolićevim rečima, Tursku posmatra kao veoma značajnog partnera, sa kojim se ne slaže oko svih pitanja, ali sa kojim želi da unapređuje bilateralne odnose i doprinosi stabilnosti regiona.

Turska je, prema rečima predsdnika Srbije, napravila važan prvi korak privolevši političare iz Srbije i BiH da razgovaraju i sarađuju, što je Beograd rado prihvatio, a da sada akcenat u trilateralnoj saradnji treba da bude stavljen na konkretne ekonomske interese građana.

Gul: Odnosi sa BiH i Srbijom od velike važnosti

Turski predsednik Abdulah Gul je, na otvaranju samita, rekao da su lideri balkanskih zemalja pokazali hrabrost i odlučnost da se suoče sa prošlošću.

"Pridajemo veliku važnost odnosima sa BiH i Srbijom u cilju trajnog mira i stabilnosti na Balkanu", rekao je Gul, navodeći da je ove godine već imao konstruktivne razgovore sa Nikolićem i BiH o pitanjima od regionalnog značaja.

Podsećajući na prošlost regiona, Gul je rekao da je prošlo puno vremena od nemilih događaja iz devedesetih i da je, od tada, u regionu došlo do značajnog napretka i pozitivnih pomaka.

Prema njegovim rečima, većina lidera balkanskih zemalja je pokazala vizionarski pristup u suočavanju sa događajima iz prošlosti čime su otvorena vrata svesti i razumevanja okrenutih budućnosti, a ne prošlosti.

"Srbija je u tom smislu pokazala veliku hrabrost, iskrenost i odlučnost", rekao je Gul, izražavajući zadovoljstvo zbog odlučnosti Srbije da se kreće u smeru suočavanja sa događajima iz prošlosti.

"Danas će fokus razgovora biti na ekonomskoj dimenziji evroatlantskih integracija svih balkanskih zemalja", rekao je Gul, poželevši dobrodošlicu predsedniku Srbije i članovima Predsedništva BiH.

Predsednik Nikolić će, u popodnevnim časovima, imati i susret sa predsedavajućim i članovima Predsedništva BiH, posle kojeg će biti održan i bilateralni sastanak delegacija Srbije i Turske.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.