Izvor: Politika, 10.Okt.2010, 23:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Triput udarali na Urgentni centar
Još od 10 časova izgledalo je da pištanju sanitetskih sirena po prestoničkim ulicama nema kraja, ali na sreću one nisu naslutile povrede pogubne po ljudski život. Iz časa u čas su na Vojnomedicinsku akademiju, u Urgentni centar, Hitnu pomoć i kliničko-bolničke centre stizali povređeni policajci i građani. Do 18.00 časova broj onih kojima je trebala lekarska pomoć popeo se na oko 140, a među njima je bilo 117 pripadnika policije i žandarmerije. Teže povrede zadobila su dva policajca >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << i dva civila.
Lekarske ekipe u većini bolničkih ustanova radile su pojačano i dočekivale pacijente još na samim ulazima. Do 15 sati u Urgentnom centru, Kliničkog centra Srbije, pomoć je zatražilo 57 osoba od čega 10 građana. Jedan građanin zadobio je teške povrede glave i zbrinut je na odeljenju reanimacije, a u ovoj ustanovi zadržan je još jedan civil. Kako saznajemo, do 15 časova tamo je zbrinut i jedan policajac sa teškom povredom noge. Ostali pacijenti povređeni pred početak, u vreme i posle parade pušteni su na kućno lečenje. Građani nisu prestajali da pristižu pa je do 17 časova u Urgentni centar primljeno 120 pacijenta, od tog 100 pripadnika MUP-a.
– Tri puta su grupe huligana pokušale da se probiju u Urgentni centar kod ulaznog tunela, ali su žandarmerija i policija sprečile njihov upad – istakao je Drago Jovanović, portparol Kliničkog centra Srbije.
Prema rečima dr Dragana Grbovića, potpukovnika i specijaliste hirurgije Vojnomedicinske akademije, kod njih je do 14.30 časova primljeno osam policajaca, uglavnom sa lakšim telesnim povredama ruku, nogu, lica i drugih delova glave. Posle pregleda ustanovljeno je da su ozlede izazvane mahom od udaraca tvrdim predmetima. I na odeljenju neurohirurgije VMA na opservaciji je zadržan jedan policajac, a drugi na vaskularnoj hirurgiji zbog povreda potkolenice. Do 17.30 sati na VMA zbrinuto je ukupno 17 osoba povređenih na ulicama.
Hitna pomoć zbrinula je podjednako civila i policajaca. Kako je naglasila dr Nada Macura, predstavnik za medije te ustanove, do 18 sati tamošnje lekarske ekipe intervenisale su 33 puta i primile četrdesetak ozleđenih, od kojih je jedan broj zbrinut u bolnicama, a drugi pušten na kućno lečenje.
– Ne možemo reći da su imali teške telesne povrede, bile su to uglavnom ozlede glave i ekstremiteta – naglasila je dr Macura.
Zahvaljujući jakom obezbeđenju na samoj paradi, pomoć medicinskog osoblja nije tražio niko od učesnika skupa u Manježu. Do incidenta je, nezvanično saznajemo, umalo došlo kod Vukovog spomenika, kada je dvadesetak huligana pokušalo da zaustavi i prodre u jednu od „marica” koja je učesnike parade prevozila kućama. Policija je uspela da ih spreči u toj nameri.
D. D. K – D. J. S.
-----------------------------------------------------------
Huligani kamenovali mobilnu mamograf
Na meti huligana oko 10.30 časova našao se i autobus na Trgu Nikole Pašića u kome su na mobilnom mamografu obavljani pregledi pacijentkinja za rano otkrivanje raka dojke. Kamenicama su razbili prozore, ali na sreću, nisu uspeli da prodru unutra i nekog povrede.
Kako objašnjavaju lekari iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, u vreme incidenta na pregledu je bilo pet pacijentkinja. Osim doktora u autobusu su bile i medicinske sestre. Doktorke su prvo čule jaku buku, a zatim pucanje stakla, zajedno sa pacijentkinjama legle su na pod, a povrede su izbegle zahvaljujući prisebnosti. Kako nezvanično saznajemo, sreća u nesreći je što je vozilo bilo zaključano, jer nije imalo zaštitu i policijsko obezbeđenje.
Prema rečima nadležnih, načinjena je materijalna šteta koja bi već danas trebalo da bude sanirana, pa će već narednih dana pacijentkinje ponovo moći da dođu na pregled.
-----------------------------------------------------------
Zapadni mediji: Test za Srbiju
Inostrane agencije ističu da mnogi vide jučerašnji događaj kao test spremnosti Srbije da postane modernije i otvorenije društvo
Zapadni mediji su juče posvetili veliku pažnju Paradi ponosa u Beogradu, ocenivši da ona predstavlja test spremnosti Srbije da postane moderno i otvoreno društvo i sposobnosti srpske vlade da obezbedi poštovanje ljudskih prava.
Britanska agencija Rojters napomenula je u izveštaju da „tradicionalno konzervativna balkanska društva teško prihvataju homoseksualnost” i podsetila da je prošlogodišnja Parada ponosa u Beogradu otkazana upravo zbog pretnji upućivanih uoči skupa, preneo je Tanjug.
Rojters, međutim, podseća da je, uprkos protivljenju „konzervativne Srpske pravoslavne crkve i drugih verskih udruženja, Srbija, koja želi da postane članica Evropske unije, prošle godine usvojila Zakon protiv diskriminacije, kako bi stvorila uslove za ukidanje viza za zemlje EU”.
Britanska agencija je istakla da mnogi vide ovaj događaj kao test spremnosti Srbije da postane modernije, otvorenije društvo, posle perioda ratova na Balkanu 1990-ih koji su bacili ljagu na sliku o Srbiji. „Neprijateljstvo prema gej osobama nije karakteristično samo za Srbiju, već za ceo region Balkana”, preneo je Rojters i podsetio da je prva gej parada održana 2008. u Sarajevu bila prekidana upadima protivnika ovog skupa koji su uzvikivali islamističke parole i napadali učesnike.
Agencija je primetila i da gej parada nikada nije održana u Albaniji, iako je početkom godine parlament te zemlje usvojio zakon koji štiti homoseksualce i ostale manjine.
Američka agencija Asošiejtid pres (AP) prenela je da je, zbog sukoba koji su izbili u Beogradu, američka ambasada pozvala državljane SAD i svoje osoblje da tokom dana izbegavaju izlazak u centar grada.
AP je takođe ocenio da je Parada ponosa veliki test za srpske vlasti, koje su „pokrenule prozapadne reforme i, u nastojanju da Srbija postane članica Evropske unije, obećale da će štititi ljudska prava”.
Američka agencija navodi i da desničarske grupe smatraju da su okupljanja pripadnika LGBT populacije u suprotnosti sa porodičnim i religijskim vrednostima, kao i da su većina onih koji su juče pravili ispade na ulicama Beograda „mladi fudbalski navijači u čije su se grupe infiltrirali neonacisti i druge ekstremističke organizacije”.
Britanska televizijska mreža Bi-Bi-Si ocenila je da je „homoseksualnost još tabu u Srbiji” i da jučerašnja parada predstavlja test napretka zemlje „od netolerantnih i nasilnih 1990-ih godina”.
Izveštavajući o sukobima protivnika parade i policije, povređenim i uhapšenima, Bi-Bi-Si je naveo da je policija koristila suzavac protiv demonstranata, koji su bacali molotovljeve koktele i kamenice na policajce i pokušali da probiju bezbednosni kordon. „To je prva Parada ponosa u Srbiji od one u martu 2001. godine, koja je prekinuta zbog nasilja ekstremnih desničara”, podsetila je britanska stanica.
Američka televizijska mreža Si-En-En prenela je da među učesnicima parade nije bilo povređenih.
Radio Slobodna Evropa (RSE) preneo je da, uprkos jakim bezbednosnim merama, više od 5.000 policajaca nije uspelo da spreči incidente huligana i ocenio da „Beograd ovakve mere obezbeđenja nikad nije video”. Među više desetina povređenih je i novinar RSE Džejms Kiršik, koga je jedan od protivnika parade udario po glavi i oteo mu fotoaparat dok je fotografisao, izvestila je radio-stanica sa sedištem u Pragu.
Tanjug
objavljeno: 11/10/2010






