Tri meseca čekaju pare za lečenje sina

Izvor: Vesti-online.com, 14.Avg.2012, 15:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tri meseca čekaju pare za lečenje sina

Republički fond za zdravstveno osiguranje posle tri meseca nije uplatio novac za lečenje Borisa Duboše, obolelog od Gošeove bolesti, piše Kurir.

Tri meseca čeka na pare koje su već "odvojene" : Mali Boris zaslužuje lečenje

 

"Moj sin boluje od retke Gošeove bolesti. Prvi simptomi bili su kijavica, malaksalost, vrtoglavice, a onda je postao i anemičan. S vremenom mu se uvećala slezina, i sad u svakom trenutku može doći do untrašnjeg krvarenja. >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << Supruga i ja sad čekamo nešto, a ni sami ne znamo šta. Znamo samo da terapija košta 100.000 dolara", reao je za Kurir Borisov otac.

 

Davor Duboka je u martu saznao da mu trogodišnji sin Boris boluje od ove retke bolesti. U Srbiji ima 42 osobe obolele od ove bolesti, a njegov sin je peto obolelo dete. Zbog kijavca, Davor ga je odveo na pregled u Tiršovu, gde su doktori mislili da je u pitanju leukemija.

 

"Posle analiza doktori su shvatili da treba uraditi biopsiju koštane srži. Nakon toga saznajemo da je u pitanju Gošeova bolest, a doktori nam saopštavaju da država ne finansira troškove lečenja ove bolesti", kaže Davor.

 

Prema njegovim rečima, posle ovog saznanja, komisija Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje je odlučila da se 130 miliona dinara odvoji za lečenje petoro dece obolele od Gošeove bolesti.

 

"Rečeno nam je da je novac odvojen, ali od tada je prošlo tri meseca i ništa. Znam samo da moj sin ne može da živi kao i njegovi vršnjaci. Ne razume zašto mu govorimo da pazi na stomak kada skače", kaže Borisov otac.

 

Kurir je kontaktirao i RFZO iz kog im je rečeno da če uskoro dobiti odgovor.

 

Šta je Gošeova bolest

 

♦ Metabolički poremećaj koji se ispoljava nakupljanjem masti u monocitno-makrofagnom sistemu (specifične ćelije imuniteta)

♦ Uzrok nastanka ove bolesti je nedostatak enzima glukocerebrozidaze

♦ Glukocerebrozid se nakuplja u koštanoj srži, jetri, slezini, plućima i drugim organima i doprinosi pojavi različitih smetnji

♦ Lečenje se sprovodi putem enzimske terapije, koja pokazuje dobre efekte na unutrašnjim organima, ali slabo deluje na pluća

♦ Hirurško lečenje podrazumeva uklanjanje slezine zbog velike opasnosti od unutrašnjeg krvarenja

 

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.