Trenutno 35 stepeni, noćas mogući pljuskovi

Izvor: Blic, 19.Jul.2011, 18:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Trenutno 35 stepeni, noćas mogući pljuskovi

BEOGRAD - Trenutna temperatura u gradu je oko 35 stepeni, a u toku noći mogući su pljuskovi. Prema prognozama, sutra će dan biti nešto svežiji, a temperature od 26 do 32 stepena.

Hitna pomoć je do 17 sati intervenisala 118 puta, od čega 58 puta na javnom mestu.

Lekari Hitne pomoći imali su veliki broj intervencija zbog kolapsa usled visokih temperatura, a za pomoć su se obraćali mahom stariji građani.

Saveti lekara

Kako pomoći >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << osobi koja kolabira

Osobi koja kolabira na ulici najpre je potrebno ukazati prvu pomoć premeštanjem u hladovinu. Potom je potrebno takvu osobu raskopčati, politi hladnom vodom, podići noge pod uglom od 45 stepeni, a onda pozvati Hitnu pomoć.

Kada su temperature ovako visoke, građani bi trebalo da izbegavaju izlaganje suncu u periodu od 10 do 17 sati, da unose dovoljne količine tečnosti u organizam i da se adekvatno oblače.

Budući da su već u dužem periodu dnevne temperature visoke, uz povećani

indeks UV zračenja, postoji povećan i rizik od sunčanice i toplotnog udara.

Potrebno je zaštititi pre svega glavu i potiljak i izbegavati obilne visokokalorične obroke, a unositi više voća i povrća u toku dana.

Posebno rizične grupe su hronični pacijenti i starija populacija. Njima se savetuje striktno pridržavanja saveta lekara.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.