Izvor: RTS, 17.Dec.2008, 13:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Transparenti na Akropolju
Demonstranti u Atini postavili na Akropolju dva velika transparenta pozivajući na masovne demonstrancije i "otpor". Osamdeset odsto Grka kaže da vlada ne kontroliše situaciju.
Demonstranti u Atini razvili su oko zidina antičkog hrama na Akropolju dva velika transparenta, pozivajući na masovne demonstrancije i "otpor".
Na jednom transparentu reč "otpor" ispisana je velikim crnim slovima na grčkom, engleskom, italijanskom i nemačkom jeziku, dok se drugim pozivaju >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << građani da se sutra okupe na demonstracijama širom Grčke.
Akciju su organizovali učenici i studenti iz Atine koji su za četvrtak najavili velike demonstracije u grčkoj prestonici.
Demostracije predstavljaju nastavak višednevnih protesta čiji je povod bilo ubistvo 15-ogodišnjeg Aleksandrosa Grigoropulosa.
Ubistvo Aleksandrosa Grigoropulosa 6. decembra izazvalo je nerede i proteste širom Grčke, podstaknute nezadovoljstvom građana radom konzervativne vlade, socijalnim i ekonomskim problemima.
Eksharhija anarhistički geto
Osamdeset odsto Grka kaže da vlada ne vlada situacijom. Mnogi su se sami suprotstavljali izgrednicima koji su palili automobile, prodavnice i banke. Uništavanje imovine pripisuje se anarhistima, koji su uvek u neprijateljstvu s državom, a koji su spremno iskoristili narodno nezadovoljstvo.
Gotovo svi su iz Eksharhije, dela grada nadomak centra Atine, gde se pre jedanaest dana i dogodilo ubistvo mladića. Ona je više od tri decenije, još od pobune na Politehničkom fakultetu, koja je dovela do pada vojne hunte, sinonim nezadovoljstva mladih Grka.
U međuvremenu je postala takoreći anarhistički geto i kažu da je zabranjena zona za policiju. Nijedna vlada nije pokušala to da promeni.
U Eksharhiji podsećaju da se istorija ponavlja. Pre dvadeset tri godine, mesecima su se sukobljavali sa policijom, koja je i tada, prilikom obeležavanja godišnjice pada vojne hunte, ubila jednog petnaestogodišnjaka.
Intenzitet nemira posledica je duboke podele Grčke na levicu i desnicu i na bogate i siromašne, kao i antiglobalisitičkog pokreta koji ima priličan broj sledbenika.
Mnogi kažu da će miris suzavca i paljevine ispratiti vladu Kostasa Karamanlisa pre isteka mandata.






