Izvor: RTS, 05.Dec.2014, 20:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tradicionalno prijateljstvo Srbije i Kine
Ambasador Kine u Srbiji Li Mančang naglašava da Kina želi da nastavi prijateljsku saradnju sa Srbijom u svim oblastima. Očekujem da odnosi danas budu bolji nego juče, a sigurno slabiji nego sutra, ističe Li.
Nešto manje od dve nedelje ostalo je do najvećeg diplomatskog događaja u regionu ove godine. Srbija će biti domaćin Samita Kine i 16 zemalja centralne i jugoistočne Evrope, a glavna tema biće ekonomska saradnja i zajednički infrastrukturni projekti.
Uoči >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Samita, ambasador Kine u Srbiji Li Mančang rekao je za Dnevnik RTS-a, da Peking želi da nastavi tradicionalno dobre odnose sa Beogradom, i to u svim oblastima.
Gospodine Li, hvala Vam što govorite za Dnevnik. Koji su to najvažniji projekti koje možemo očekivati od ovog Samita?
Ja, kao ambasador u Srbiji, mogu Vam govoriti ono što će se dešavati u Srbiji. Prvi projekat je termoelektrana Kostolac, blok 2. Kao još jedan projekat, vi to dobro znate, mi ćemo razgovarati o pruzi između Beograda i Budimpešte.
Da li je za tu prugu Beograd - Budimpešta sve na neki način već isplanirano - da li su poznati rokovi izgradnje i način finansiranja radova?
Pre svega, sada u decembru, za vreme Samita, tri premijera treba da potpišu jedan dokument koji sada pripremamo. Posle toga, treba napraviti studiju izvodljivosti, a posle toga mi ćemo ići dalje.
Ovo je treći takav samit koji se organizuje - kao susret Kine i zemalja koje će i sada biti prisutne. Kakvi su odjeci dosadašnjih samita? Mnogi kažu velike ideje su se čule, ali nije mnogo konkretnih projekata realizovano?
Znate šta, sada je tek treći put. To su nove stvari, ali svakako ima plodova i efekata. Na primer, već sada je formirano udruženje saradnje među gradovima 16 zemalja i Kine.
U decembru će zvanično biti formirano udruženje Privrednih komora Kine i 16 zemalja. U Mađarskoj je formirano međunarodno udruženje u oblasti turizma. Znači, plodova ima jedan po jedan - tek počinju.
Ovaj samit biće veoma važan i zbog političke poruke koju donosi - posle 28 godina, jedan kineski premijer dolazi u Srbiju i Beograd. Kakva je to politička poruka o odnosima Srbije i Kine kada jedan premijer dolazi posle toliko vremena u Beograd?
Kao što znate, prošle godine, vaš predsednik Nikolić je posetio našu zemlju. Ove godine u septembru, gospodin Vučić, vaš premijer, išao je u našu zemlju i razgovarao sa našim premijerom i ugovorili su samit u decembru u Srbiji.
Hoću da naglasim - Srbija je nama prijateljska zemlja, Kina želi da nastavi prijateljsku saradnju sa Srbijom u svim oblastima. Sa Srbijom, mi smo prvi uspostavili partnerstvo, strateško partnerstvo između dve zemlje. Mi želimo da nastavimo ovo tradicionalno prijateljstvo sa Srbijom. Očekujem, posle posete premijera, da odnosi danas budu bolji nego juče, a sigurno slabiji nego sutra!
Li: Nastavak saradnje sa Srbijom u svim oblastima
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 05.Dec.2014
U susret Samitu Kine i 16 zemalja centralne i jugoistočne Evrope kineski ambasador u Beogradu Li Mančang poručio je da Peking želi da nastavi prijateljsku saradnju sa Srbijom u svim oblastima..."Očekujem da odnosi danas budu bolji nego juče, a sigurno slabiji nego sutra", rekao je Li za RTS...Ambasador...










