Izvor: RTS, 07.Apr.2011, 15:38 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Težak položaj Romkinja
Prosečan životni vek Romkinja u Srbiji je 48 godina, gotovo 30 godina kraći od žena u ostatku populacije, rečeno je na sednici Odbora za ravnopravnost polova Skupštine Srbije, koja je održana povodom Međunarodnog dana Roma, 8. aprila.
Povodom obeležavanja Međunarodnog dana Roma, 8. aprila u Skupštini održana sednici Odbora za ravnopravnost polova na kojoj je rečeno da je prosečan životni vek Romkinja u Srbiji 48 godina, skoro 30 godina kraće od žena u ostatku populacije.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
Članica Vladinog Saveta za rodnu ravnopravnost Slavica Vasić na skupu je iznela i podatak iz istraživanja, prema kojem svega 3,5 odsto Romkinja u Srbiji živi duže od 65 godina.
Istraživanje je pokazalo i da je unutar romske populacije 75 odsto žena nepismeno, 35 odsto žena završi osnovnu školu, 25 odsto srednju, a tri odsto žena ima visoko obrazovanje.
Prema podacima Saveta za rodnu ravnopravnost, 45 odsto Romkinja nema lična dokumenta, što im otežava ostvarenje prava iz oblasti zdravstvene i socijalne zaštite.
Predsednica skupštinskog Odbora za ravnopravnost polova Gordana Paunović-Milosavljević navela je da je prema statistici Svetske zdravstvene organizacije prosečni životni vek žena u Srbiji oko 75 godina, što je za gotovo 30 godina više nego u romskoj populaciji.
"Romkinje se suočavaju i sa nasiljem u porodici, višestrukim diskriminacijama u društvu, žive u neadekvatnim stambenim uslovima i siromaštvu", navela je Paunović-Milosavljević.
Nezaposlenost i rana udaja
Sekretarka Saveta za rodnu ravnopravnost polova Dragana Petrović kao neke od najznačajnijih problema Romkinja u Srbiji označila je rano stupanje u brak i nezaposlenost.
"Rano stupanje u brak jeste deo romske tradicije, ali to stvara problem pošto žene upravo zbog toga rano napustaju školovanje", navela je Petrović.
Predstavnica kancelarije OEBS-a u Srbiji Kristina Davis naglasila je da se položaj Romkinja u Srbiji može poboljšati samo uz saradnju državnih institucija, međunarodnih organizacija i civilnog sektora.
Prema podacima iz popisa stanovništva 2002. godine u Srbiji živi oko 108.000 Roma. U Nezvaničnim statistikama i izveštajima procenjuje se da ih je mnogo više, oko 500.000.
U Londonu je 1971. godine održan Svetski kongres Roma, na kojem je odlučeno da se 8. april obeležava kao Međunarodni dan Roma.









