Izvor: Nezavisne Novine, 20.Jul.2018, 14:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tešanović: BiH nema nuklearni otpad

SARAJEVO - Zamjenik direktora Regulatorne agencije za radijacionu i nuklearnu bezbjednost BiH Zoran Tešanović istakao je danas da BiH nema nuklearni otpad, nego istrošene radioaktivne izvore koji su korišćeni u industrijske i medicinske svrhe.

Tešanović je na konferenciji za novinare u Sarajevu rekao da, bez obzira na to što ne postoji centralno skladište za te izvore, ne postoji velika opasnost da dođe do njegove zloupotrebe.

"Poznato je da u BiH nemamo jedno >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << centralno skladište. Imamo istrošene radioaktivne izvore na više lokacija koje se nalaze pored industrijskih postrojenja ili u bolnicama gdje su bili korišćeni i uskladišteni kako je to bilo propisano", rekao je Tešanović.

Tešanović, koji je i koordinator za saradnju BiH sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju /IAEA/ sa sjedištem u Beču, rekao je da je cilj da se pronađe jedno centralno skladište u BiH i da se svi izvori uskladište i smjeste na pravi način, te da je taj postupak u toku, prenose federalni mediji.

"Mi smo kao Agencija kontaktirali i entitetske vlade da nam pomognu jer znamo da je to pitanje i lokalne zajednice, a kontaktirali smo i Ministarstvo odbrane. Dobili smo nekoliko lokacija koje zbog niza okolnosti nismo smatrali adekvatnim", naveo je Tešanović.

On je izrazio uvjerenje da će BiH u narednom periodu raditi puno intenzivnije na tome, s obzirom da je u procesu dobijanja granta od EU za rješavanje ovog pitanja.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.