Tenzije zbog telefona

Izvor: RTS, 29.Apr.2010, 17:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tenzije zbog telefona

Uprkos upozorenjima šefa UN da ne dižu tenzije, kosovski Albanci isključili predajnike srpskim operatorima. Srbi već sedam dana nedostupni. U poslednjih nekoliko dana onesposobljena četiri predajnika kosovskih operatora.

Tenzije na Kosovu rastu posle odluke Prištine da nasilno i uprkos ranijim upozorenjima Ujedinjenih nacija da ne preduzimaju nikakve nasilne mere, isključe 24 bazne stanice srpskih operatora. Srbi na Kosovu već sedam dana nedostupni.

Srpski mobilni >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << operateri polako uspostavljaju mrežu u centralnom i južnom delu Kosova, pa korisnici u Štrpcu imaju i mobilnu i fiksnu telefoniju, rekla ministarka za telekomunikacije Jasna Matić.

Matić je ocenila da se situacija "polako poboljšava" i naglasila da se Ministarstvo telekomunikacija Srbije obratilo Međunarodnoj telekomunikacijskoj uniji i UNMIK-u koji ima obavezu da obezbedi nesmetano funkcionisanje telekomunikacija, po Rezoluciji 1244.

Dok korisnici mreže srpskih operatera na centralnom Kosovu, Kosovskom Pomoravlju i Metohiji nemaju telefon, na severu pokrajine uništen je repetitor kosovske mreže IPKO i bačena ručna bomba u dvorište kosovske policije.

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun upozorio je, u izveštaju koji će Savet bezbednosti razmotriti sredinom maja, lidere kosovskih Albanaca da ne preduzimaju nikakve nasilne mere jer bi takvi postupci mogli pojačati tenzije među Srbija i Albancima.

Policija traga i za počiniocima koji su podmetnule eksploziv ispod repetitora kosovske mreže u naselju Tvrđan u opštini Leposavić, kao i za napadačima koji su nešto posle ponoći bacili bombu na policijsku stanicu u Zubinom Potoku.

Uništeni repetitor je četvrti predajnik te mreže koji je nasilno onesposobljen na severu Kosova u proteklih sedam dana.

Pretpostavlja se da je repetitor "onesposobljen" sa 200 grama dinamita, koji je postavljen na električnoj instalaciji. Eksplozija je izazvala požar, koji se ubrzo sam ugasio.

Kosovski mobilni operater "Valja" prepolovio je cene ka mobilnim operaterima iz Srbije. Od kada je kosovska policija onemogućila funkcionisanje srpskim operaterima na Kosovu, taj operator je besplatno podelio oko 5.000 kartica za mobilne telefone.

Kosovske vlasti pre sedam dana onesposobile su predajnike mobilnih operatera iz Srbije, tvrdeći da nemaju licencu za rad na Kosovu, pa je bez telefonskih veza ostalo oko 100.000 Srba u centralnom i južnom delu Pokrajine.

U pojedinim delovima Kosova ne radi ni fiksna telefonija, a ne radi ni pet radio-stanica koje emituju program na srpskom jeziku.

Nalog za uklanjanje baznih stanica dala je kosovska Regulativna uprava za telekomunikacije. Ministarstvo za Kosovo i Metohiju navodi da srpski operatori imaju dozvole još od pre 1999. godine, koje nisu vremenski limitirane.

Zahtev za povratak srpskih operatera

Član delegacije Skupštine Srbije iz DSS-a Miloš Aligrudić izjavio je da se deklaracijom, koja je predložena Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, osuđuje uništavanje telekomunikacija na Kosovu i Metohiji, a od međunarodne zajednice traži da omogući povratak srpskih operatera i uspostavljanje telefonskih linija.

Aligrudić je u telefonskoj izjavi Tanjugu iz Strazbura rekao da je predlog deklaracije, koju je podneo sa članom srpske delegacije iz SRS-a Draganom Todorovićem, potpisalo 40 predstavnika svih poslaničkih grupa u Skupštini iz 12 zemalja, uključujući i Srbiju.

Prema njegovim rečima, među potpisnicima deklaracije su i bivši predsednik Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, Luiz Marija de Puč.

Stalna delegacija Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope učestvuje u Strazburu na drugom redovnom zasedanju Parlamentarne skupštine te organizacije, koje će trajaće do sutra.

U delegaciji Skupštine Srbije, koju predvodi Dragoljub Mićunović, nalaze se poslanici Miloš Aligrudić, Željko Ivanji, Dragan Todorović, Nataša Vučković i Elvira Kovač.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.