Talibani zauzeli 50 od 370 okruga u Avganistanu

Izvor: B92, 22.Jun.2021, 21:05

"Talibani zauzeli 50 od 370 okruga u Avganistanu"

Specijalna izaslanica UN za Avganistan Debora Lajons upozorila je danas da su talibanski pobunjenici zauzeli preko 50 od 370 okruga u zemlji od maja.

Ona dodaje da pojačani sukob znači povećanu nesigurnost za mnoge druge zemlje, bliske i daleke.

"Ti zauzeti okruzi okružuju glavne gradove provincija, što sugeriše da će talibani pokušati da zauzmu te gradove nakon što se strane snage potpuno povuku", rekla je Lajonsova na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nacija, preneo je Rojters.

Posle 20 godina SAD su počele povlačenje svojih preostalih 2.500 vojnika u Avganistanu i imaju za cilj da potpuno napuste zemlju do 11. septembra.

Oko 7.000 preostalih snaga, uglavnom iz zemalja NATO zajedno sa Australijom, Novim Zelandom i Gruzijom takođe planiraju da napuste Avganistan do 11. septembra.

"Svi glavni trendovi - politika, bezbednost, mirovni proces, ekonomija, humanitarna vanredna situacija i naravno kovid - svi ovi trendovi su negativni ili stagniraju", rekla je Lajonsova 15-članom Savetu bezbednosti UN.

"Mogućnost da klizimo ka strašnim scenarijima je neporeciva", istakla je ona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.