Izvor: B92, 02.Okt.2008, 09:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tadić: Ne pristajemo na ucene
Berlin -- Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas u Berlinu da evropske integracije Srbije niko ne može uslovljavati njenim priznavanjem nezavisnosti Kosova.
On je rekao da očekuje da će se Međunarodni sud pravde izjasniti "u korist legitimnih interesa Srbije". Tadić je, u razgovoru sa novinarima u Berlinu, gde će mu sutra biti uručena ugledna nemačka nagrada za "hrabru političku nepokolebljivost", rekao da je realna činjenica da postoje političari u Evropi koji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << misle da Srbija bez priznanja Kosova ne može u EU.
"Pretnje i pritiske uzimamo u obzir, ali se racionalno ponašamo. Niko ne može ucenjivati ni mene ni političku strukturu koju predstavljam da bez priznanja Kosova ne možemo u EU", poručio je predsednik Srbije.
Tadić je rekao i da očekuje i da će stav Nemačke i Evropske unije o inicijativi Srbije biti veoma korektan. "Svaka druga odluka bi bila potpuno izvan logike", rekao je Tadić.
On je izjavio da veruje da će svi želeti da podrže rezoluciju kako bi se videlo kakav će biti odgovor Međunarodnog suda pravde.
Tadić je juče razgovarao s nemačkim predsednikom Horstom Kelerom, kancelarkom Angelom Merkel i šefom diplomatije Frankom Valterom Štajnmajerom o Kosovu, situaciji na Balkanu, evropskim perspektivama Srbije i bilateralnim temama.
Iako su predsednik Srbije i nemačka kancelarka podelili uverenje da Srbija ima jasnu evropsku perspektivu, nisu krili razlike u pristupu dveju zemalja rešavanju kosovskog pitanja.
Tadić je preneo stav da misija Euleks može da dođe na Kosovo, ali uz tri preduslova: da Savet bezbednosti UN donese odluku o tome, da nema primene Ahtisarijevog plana i da misija EU na Kosovu bude statusno neutralna.
Tokom posete Berlinu, Tadiću će sutra, na Dan nemačkog jedinstva, biti uručena nagrada ''Kvadriga'' za hrabru političku nepokolebljivost, koju je pre njega dobio niz istaknutih svetskih ličnosti. Priznanje nevladine organizacije ''Radionica Nemačka'' Tadiću će, kako je najavljeno, uručiti predsednik Austrije Hajnc Fišer.





