Tabakovićeva traži prave vlasnike banaka

Izvor: Kurir, 24.Avg.2012, 10:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tabakovićeva traži prave vlasnike banaka

Centralna banka želi da zna da li neko, preko povezanih lica, ima više akcionarskog kapitala banke nego što je to prijavio

BEOGRAD - Novi guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković namerila je da sazna ko su pravi vlasnici domaćih banaka.

Tako ovdašnja finansijska javnost tumači jučerašnji zahtev centralne banke od isključivo domaćih banaka da joj u najkraćem roku dostave podatke o broju i identitetu svih pravnih i fizičkih lica koja se nalaze >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << iza kastodi računa, piše Politika..

Drugim rečima, centralna banka želi da zna da li neko, preko povezanih lica, ima više akcionarskog kapitala banke nego što je to prijavio. Jer, prema našim propisima za vlasnički udeo veći od 4,99 odsto potrebna je dozvola Narodne banke.

"Kod određenog broja banaka primećeno je znatno učešće kastodi računa. NBS je Privrednoj banci AD – Beograd, Čačanskoj banci, Komercijalnoj banci, JUBMES i AIK banci uputila zahtev da joj najkasnije do 31. avgusta 2012, dostave podatke o broju i identitetu svih pravnih i fizičkih lica koja se nalaze iza postojećih kastodi računa, kao i o njihovom pojedinačnom učešću u ukupnom akcionarskom kapitalu. Cilj je da se poveća transparentnost takve vrste udela u bankama", navela je juče centralna banka.

Oni su takođe, kako su saopštili, započeli i „neposrednu kontrolu boniteta i zakonitosti poslovanja sa aspekta upravljanja rizicima u Razvojnoj banci Vojvodine, koja je u proteklom periodu koristila u značajnoj meri državnu pomoć”.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.