Tabaković: Inflacija u 2013. neće preći 5,5 odsto

Izvor: Blic, 05.Jan.2013, 11:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tabaković: Inflacija u 2013. neće preći 5,5 odsto

Inflacija u Srbiji će do kraja 2013. biti držana u zacrtanom koridoru od 5,5 odsto, izjavila je danas u Beogradu guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković.

"Samopouzdanje koje imamo i ogledalo u kome se gledamo nije neko naše sopstveno, već je merljivo brojkama, ciframa i pre svega stabilnošću koju postepeno i polako počinjemo da ostvarujemo", istakla je guvernerka Tabaković gostujući na beogradskoj televiziji Pink.

Tabaković je ukazala da je >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << stabilnost kursa koji je postignut u Srbiji od avgusta do danas, pokazatelj koji gradjani najlakše vide i najbolje razumeju, napominjući da pri tome nije bilo trošenja deviznih rezervi.

Guverner NBS je najavila da će iduće nedelje biti objavljeni podaci o inflaciji u 2012, dodajući da očekuje da će ona biti u granicama prognoza centralne banke - maksimalno 13 odsto.

Tabaković je istakla da to na najdirektniji način govori da je NBS, sa ovim rukovodstvom i timom koji guverner vodi, kao i merama koje su preduzete, sprečila da se efekti cena poljoprivrednih proizvoda i izborne godine preliju na ostale cene.

Izmišljaju sukobe da Dačićem i Dinkićem

Upitana kakva je njena saradnja sa premijerom Srbije Ivicom Dačićem i ministrom finansija Mlađanom Dinkićem, Tabaković jer naglasila da je ta saradnja "vrlo profesionalna, uprkos tome što neki izmišljaju sukobe i probleme među njima."

"Sve naše akcije koje zahtevaju i aktivnost NBS i stabilnost bankarskog sistema i odluke koje Vlada donosi u tom smislu, dogovorene su pre nego izadju na Vladu", rekla je guverner Tabaković.

Tabaković je zaključila da je njen cilj da gradjani povrate poverenje u sopstvenu valutu - dinar, kao i državu, Vladu i NBS.

Tabaković je ukazala da inflacija ima potpuno precizne elemente, koji utiču na njen rast, a to su pre svega kada je Srbija u pitanju, visoka zavisnost od cena hrane.

"To što imamo u oblasti poljoprivrede krupne oscilacije cena rezultat je nekoordinisane politike izmedju NBS i Vlade Srbije, gde ne možemo da držimo inflaciju pod kontrolom samo monetarne politike", kazala je Tabaković

Guvernerka je istakla da NBS i Vlada Srbije moraju da govore istim jezikom ekonomske politike.

Na rast inflacije su, osim cena poljoprivrednih proizvoda, uticali i situacija u Evropi, jer zbog recesije nije bilo zahteva za izvozom roba iy Srbije, kao i cena energenata na svetskoj berzi, objasnila je Tabaković

No, po oceni guvernera NBS, na inflaciju je u najvećoj meri uticalo prekomerno trošenje u izbornoj godini.

Tabaković je rekla da nema apsolutne sigurnosti da će u 2013. deficit budžeta biti projektovanih 3,6 odsto bruto-društvenog proizvoda (BDP), ali to garantuju projekcija izvoza i odnosa države sa "Fijatom" i nekim novim investitorima koji treba da dodju u Srbiju.

Povezane vesti: Tabaković: Dinar će u 2013. godini biti jak, cene neće divljati Tabaković: Izbori bi mogli da ugroze ciljanu inflaciju Tabaković: Inflacija će početi da pada polovinom 2013. Tabaković: Očekujem da MMF odredi datum ponovnog dolaska Tabakovićeva: Fleksibilni kurs košta, ali fiksni košta još više

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Inflacija neće preći 5,5%

Izvor: Akter, 05.Jan.2013

Inflacija u Srbiji će do kraja 2013. biti držana u zacrtanom koridoru od 5,5 odsto, izjavila je Tabaković

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.