TSo suzbijanju korupcije

Izvor: RTS, 04.Dec.2014, 14:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

TSo suzbijanju korupcije

Iako Vlada redovno izrađuje programe rada i izveštaj o radu, ne postoji obaveza, ni ustaljena praksa da se oni objavljuju, a pravni okvir za razmatranje izveštaja je manjkav, poručeno je na konferenciji Transparentnosti Srbija "Izveštavanje i odgovornost kao mehanizam za suzbijanje korupcije".

Izvešni direktor te nevladine organizacije Nemanja Nenadić rekao je da je sistem polaganja računa jedan od najvažnijih u prevenciji korupcije, ali da to nije dovoljno jasno istaknuto >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u Strategiji za borbu protiv korupcije, javlja Tanjug.

On je istakao da bi izveštaji o radu trebalo da pruže uvid u ostvarivanje planova rada i da na taj način daju sliku o vladi narodnim poslanicima i javnosti o stepenu ispunjenosti programa, ali i da omoguće pokretanje postupaka za utvrđivanje odgovornosti za neispunjeno, ukoliko tome ima mesta.

Govoreći o tome da je pravni okvir za razmatranje izveštaja manjkav, Nenadić je naglasio da čak ne postoji ni obaveza da se izveštaj o radu vlade razmatra na sednici skupštine ili njenog odbora, već da je samo propisana dužnost dostavljanja takvog izveštaja i upoznavanja poslanika sa njegovim sadržajem.

Kako kaže, vlada nema drugi program osim premijerovog ekspozea.

"Ni plan rada, ni godišnji izveštaj, nisu strukturirani na način koji bi predstavio u kojoj meri su ministarstva ispunila svoju 'misiju' tokom jedne godine", ukazao je Nenadić u dodao da podaci u izveštajima ministarstava često nisu uporedivi.

Državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Ivan Bošnjak rekao je da to ministarstvo radi na tome da se od ekspozea premijera pravi objedinjeni akcioni plan za naredne tri godine.

Bošnjak kaže i da Srbija ima više od 120 strategija koje ni u jednom trenuku nisu međusobno poređane, te da neke jedna drugu isključuju, a da je to Ministarstvo zaduženo da donese jednu strategiju na nacionalnom nivou.

Pomoćnik direktora Agencije za borbu protiv korupcije Marijana Obradović govoreći o Strategiji za borbu protiv korupcije i Akcionom planu za njeno sprovođenje kazala je da je princip polaganja računa bolje unapređen u odnosu na prethodnu strategiju.

"Ne postoje mehanizmi koji bi povlačili odgovornost za neispunjenje planiranih mera i efektivnosti pa čak u određenom smislu i za neizvršavanje", poručila je Obradović.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.