
Izvor: SrbijaDanas.com, 22.Jul.2021, 10:49
"TREĆA DOZA VAKCINE JE NEIZBEŽNA" Epidemiolog Petrović otkrio koliko traje imunitet nakon prve dve doze
Mnoge zemlje najavile da će tražiti novi PCR čak i vakcinisanima koji žele da u njih uđu. Epidemiolog komentarisao u Jutarnjem programu, pomenuo i treću dozu!
Svet uveliko priča o trećoj dozi vakcine, a mnoge je iznenadila vest da će određene zemlje po isteku zadatog perioda tražiti novi PCR test za ulazak, čak i kod vakcinisanih.
To su najavile Austrija, Hrvatska i druge zemlje, a epidemiolog prof. dr Radmilo Petrović rekao je da procenjuje da će imunitet >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << od svake vakcine trajati najmanje šest meseci.
- Razne zemlje uvode različite kriterijume, međutim to je sve u drugom planu, to je manje bitno od vakcinacije trenutno. Osnovna mera koja štiti od korona virusa je imunizacija, i posle nje je sve od sekundarnog značaja - rekao je on.
- Koliko dugo će štititi vakcina, još uvek ne znamo, to svetski stručnjaci istražuju na reprezentativnim uzorcima, za svaku vakcinu. Najverovatnije je da će šest meseci držati svaka, neka će i duže, pa će sigurno na osnovu toga, kada taj imunitet počne da opada, da bude potrebno dati revakcinalnu dozu, ili 'treću dozu' kako je sada zovu - rekao je on.
To je neizbežno, prema onome kako 200 godina unazad znamo, otkad primenjujemo vakcine, svaka od njih je posle određenog perioda morala da ima revakcinaciju da bi produžila imunitet, rekao je epidemiolog.
- Kod raznih vakcina će taj period biti različit, to još ne možemo da znamo - rekao je on u Jutarnjem programu Prve.
Nastavak na SrbijaDanas.com...
Četvrti talas je na pragu - moguća i peta doza vakcine VIDEO
Izvor: B92, 22.Jul.2021
Pojedine države uvode rok u kome važi potvrda o vakcinaciji. Epidemiolog Radmilo Petrović ističe da nije iznenađen merama i da smo na pragu četvrtog talasa epidemije koronavirusa, ali i to da je vrlo moguće da do četvrte i pete doze vakcine dođe u budućnosti.