Izvor: B92, 10.Apr.2001, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

TEMA RADIJA B92: SMRTNA KAZNA

Savet Evrope u ponedeljak je pozvao vlasti u Srbiji da ukinu smrtnu kaznu istakavsi da je to neophodan uslov za prijem Jugoslavije u ovu organizaciju. Generalni sekretar Saveta Evrope Valter Svimer i predsednik Skupstine evropskog parlamenta, lord Rasel Dzonston, zatrazili su od srpskih vlasti "da iskoriste priliku da u okviru reforme krivicnog zakona ukinu smrtnu kaznu". Novi projekat zakona, koji predvidja zadrzavanje smrtne kazne, bio bi u suprotnosti sa Evropskom konvencijom o pravima >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << coveka, koja zabranjuje smrtnu kaznu u mirnodopskim uslovima, navodi se u saopstenju Saveta Evrope. Ministar pravde u Vladi Srbije Vladan Batic rekao je da za ovaj stav EU zna od ranije, ali da smatra da smrtna kazna i dalje treba da ostane u republickom krivicnom zakonu. On je izjavio da jos nije vreme za ukidanje smrtne kazne u Srbiji, s obzirom na eskalaciju kriminala i neprijateljstava i naglasio da bi pre toga trebalo izvrsiti kompletnu reviziju krivicnog zakonodavstva. "Kada budu vrsene celovite promene krivicnog zakonodavstva moze se razmisljati i o ukidanju smrtne kazne", rekao je on u ponedeljak novinarima u Skupstini Srbije. Navodeci da je zelja za prevencijom u pogledu izvrsenja i odredjivanja visine i vrste krivicnih sankcija, kako zahteva Savet Evrope, primerena stabilnim drustvima, Batic je rekao da u drustvu kakvo je u Srbiji, jos mora da se potencira represivna dimenzija krivicne sankcije.

Batic je istakao da za nova krivicna dela koja su usla u krivicni zakon Srbije nije predvidjena smrtna kazna, ali da ce i dalje postojati za ona dela za koja je vazila i ranije. Smrtna kazna, medjutim, ne postoji u saveznom krivicnom zakonu i zbog tog nesklada nijedna ovakva kazna ne moze da bude sprovedena, sto je cini besmislenom. Ovakav stav je u izjavi za B92 izneo predsednik Advokatske komore Srbije Branislav Tapuskovic. "To se mora raspraviti jednom za uvek. Ili moraju biti primenjivani oni propisi koji su u saveznim propisima ili cemo se i dalje igrati macke i misa u takvim elementarnim stvarima. Zasto se ne pronadje adekvatno resenje u smislu poostravanja vremenske kazne o cemu se vec dugo raspravlja, nego se odrzava na snazi i dalje takva jedna diskusija, to je prosto neverovatno. Duzi zatvor je mnogo humaniji nego smrtna kazna. To su stvari koje su davno raspravljene u mnogim evropskim drzavama", kaze Tapuskovic.

I advokat Jugoslovenskog komiteta pravnika za ljudska prava Biljana Kovacevic Vuco istakla je nesklad saveznog i republickog krivicnog zakona po pitanju smrtne kazne. Medjutim, ona je u izjavi za B92 ukazala na jos nesto. "Ostavljanje smrtne kazne ukazuje na veliku dozu nerazumevanja koje nove vlasti pokazuju u odnosu na svrhu kaznjavanja, da ona sve manje i po medjunarodnim standardima i po nacelima pravicnosti treba da bude odmazda, a sve vise treba da bude faktor ili resocijalizacije ili neke vrste generalne prevencije da se delo vise ne ponavlja. Smrtna kazna je toliko definitivna da nikakve ispravke, ukoliko se izvrse, vise nisu moguce, a poznati su slucajevi u praksi da se nakon izvrsenja smrtne kazne dokazalo da odredjeni izvrsioci nisu ucinili dela koja im se stavljaju na teret", kaze Vuco. Ona je istakla da postoji "hiljadu razloga protiv smrtne kazne" i da su oni uglavnom humani i moralni, kao i da za najteza krivicna dela moze da se uvede vremenski duza kazna ili cak dozivotna robija, javlja B92.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.