Izvor: B92, 07.Dec.2008, 03:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svetski lideri zaobilaze Srbiju

Beograd -- Srbiju u poslednje četiri godine u velikom luku zaobilaze najviši zvaničnici svetskih sila poput SAD, Velike Britanije, Rusije, Francuske, Italije, piše Blic.

Zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara i drugi niži zvaničnici najčešće viđeni u Beogradu. Od raspada SCG proredile su se posete i visokih funkcionera Evropske unije, dok jedino ne izostaju dolasci glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca, navodi list.

U diplomatskom svetu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << vlada pravilo da visoki funkcioneri ne dolaze u zvanične posete čim među zemljama ne vladaju najbolji odnosi.

Ako je sudeći samo po posetama na najvišem nivou, Srbija je od vlade Zorana Đinđića pokvarila odnose kako sa međunarodnom zajednicom, tako i sa zemljama u regionu.

Najuticajniji svetski lideri poput bivših predsednika Rusije i Francuske Vladimira Putina i Žaka Širaka bili su u Beogradu 2001. godine nakon demokratskih promena, ali se od tada situacija promenila, pa Beograd više nije u planovima za posete najznačajnijih svetskih lidera.

Sagovornici Blica, kao poznavaoci međunarodnih odnosa, slažu se da je do zahlađenja odnosa došlo kada je na političku scenu stupilo rešenje statusa Kosova, kada se Srbija sve više udaljavala od većine zapadnih, ali i susednih zemlja i blago zaokrenula ka Rusiji.

Davno je prošlo vreme kada su u Beograd dolazili predsednici vlada i država, odnosno kada je nekadašnja Jugoslavija bila članica nesvrstanih, piše Blic.

Dušan Lazić, bivši ambasador naše zemlje u Moskvi, kaže da je trend jenjavanja saradnje na najvišem nivou suprotan napretku i očekivanjima posle 5. oktobra.

"Indikativno je da su se posete Srbiji na najvišem nivou stranih državnika proredile sa zaoštravanjem odnosa u DOS, a u kasnijem periodu uticali su i drugi momenti i problemi uključujući i rešenje problema statusa Kosova”, kaže Lazić, i navodi da su u kasnijem periodu u Srbiju najčešće dolazili političari koji su bili neposredno angažovani na rešavanju problema.

Lazić objašnjava da, imajući u vidu situaciju i probleme zemlje, međunarodni ugled Srbije nije rastao kao što se očekivalo, već je slabio i zemlja je na neki način gubila značaj na međunarodnom planu.

"Smanjen broj ili izostanak poseta na najvišem nivou svojevrstan je barometar značaja jedne zemlje u međunarodnim odnosima”, upozorava Lazić.

Vidljivo pogoršanje odnosa u regionu, posebno posle priznavanja nezavisnog Kosova, odrazilo se i na broj i nivo državnika iz regiona koji su posetili Srbiju.

Odnosi Srbije sa Hrvatskom, Crnom Gorom i Makedonijom na najnižem su nivou u protekle četiri godine. Hrvatski premijer Ivo Sanader prvi i poslednji put je posetio Srbiju još u vreme državne zajednice sa Crnom Gorom, 2004. godine, dok je predsednik Hrvatske Stjepan Mesić u Beogradu bio 2005. godine, takođe u zvaničnoj poseti SCG.

Ni sada Vlada Srbije nije, koliko je poznato, reagovala na tvrdnju Sanadera da je spreman da dođe u Beograd kako bi se razjasnila sporna pitanja.

Makedonski predsednik Brano Crvenkovski poslednji put u Srbiji bio je pre dve godine.

U poseti Beogradu nedavno su bili rumunski premijer Karol Popesku Taričeanu, a nakon zahlađenja odnosa s Bugarskom zbog priznanja nezavisnog Kosova, Beograd je posetio i bugarski predsednik Georgij Prvanov.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.