Izvor: B92, 20.Feb.2008, 21:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Svedok tvrdi da nije video leševe
Zagreb -- Danski pukovnik Van Ove Mebjerg Nelsena danas je svedočio na suđenju hrvatski generalima Rahimu Ademiju i Mirku Norcu.
Njima se u županijskom sudu u Zagrebu sudi zbog ratnih zločina u operaciji Medački džep u septembru 1993. Komandant UNPROFOR-a na području Krajine pukovnik Van Ove Mebjerg Nelsena je potvrdio da je hrvatska strana namerno uništavala kuće i koji je u selima video uništene objekte i mrtve životinje, ali ne i mrtve ljude.
Nelsen je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << izjavio da je u Gospiću na pregovorima o povlačenju Hrvatške vojske čuo detonacije s terena i da su predstavnici UN protestvovali zbog uništavanja imovine kod generala Petra Stipetića koji im je rekao da ne može ništa učiniti.
Na jednom od takvih sastanaka Nelsen je video Ademija za koga je rekao da mu se činilo da nema autoriteta.
Na prošlom suđenju prikazani su videosnimci ulaska snaga UNPROFOR-a na medačko područje koje je ranije zauzela HV, a na kojima se vide uništena i spaljena sela i mrtva tela koja pripadnici UN stavljaju u džakove.
Prikazana je i snimak identifikacije pedesetak leševa u Korenici nakon što ih je hrvatska strana predala Srbima. Snimci prikazuju i susret HV s pripadnicima UN na tački razgraničenja nakon što su se hrvatske snage trebale povući.
Na sutrašnjem suđanju svedočiće još dva oficira UNPROFOR-a.
Ademi i Norac terete se za ubistvo 28 srpskih civila i mučenje i ubistvo
pet zarobljenika, kao i za uništenje više stotina objekata u srpskim selima.













