Svedok istorije: Gde se vožd zakunu, Miloš hram sazida

Izvor: Vesti-online.com, 30.Okt.2017, 09:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svedok istorije: Gde se vožd zakunu, Miloš hram sazida

Iz stogodišnjeg zvonika, kasno noću, kad se pogase i poslednja svetla po selu, ponekad se začuje potmulo kuckanje. Kao da neko štapom, o koji se za života oslanjao, čuka po ploči. Tada protojerej Zoran Petrović ustane od radnog stola u parohijskom domu, ostavi knjige starostavne i pristavi kafu. Sedne nad vrelim napitkom i svojim štapom čukne po drugoj, svojoj strani zida.

- Tu, u zvoniku, koji je kao i mnogo toga još po Ostružnici podigao, sahranjen je Kosta Janić >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << sa suprugom Sofijom, svojevremeno najbogatiji čovek u selu, od koga su u centru ostali i Janića dućani i Janića mehana. U šali kažem da stari gazda i danas voli da zna šta se u selu dešava i da se malo sa živima porazgovara - priča starešina Hrama prenosa moštiju Svetog oca Nikolaja koja je, verovali ili ne, najstarija crkva u Beogradsko-karlovačkoj eparhiji.

Život je čudo, uverismo se po ko zna koji put kad smo u tišinu svetog hrama kročili. Tu svaka travka ima svoju istoriju i svaki kamen svedoči o slavnim danima Ostružnice.

- Prepliću se ovde prošlost i sadašnjost - nastavlja prota Zoran i vodi nas u šetnju oko hrama da pokaže i druge grobove.

Iz jednog nikoše tri leske - za ćerku koja leži pored oca. Izbledeli natpis na drugom podseća na jednog junaka.

- Tu je sahranjen Radovan Doljančević, čuveni pop delija, poznat po hrabrosti, ali i prekoj naravi. Kao dečko je pohađao ostružničku školu koja se nalazila baš na ovom mestu, u staroj crkvi -brvnari. Nije dao na sebe, pa je umeo i Karađorđevog sina Aleksu da istuče. "Ako ti je otac vožd, ti nisi knez pa da moram da te slušam", govorio mu je. A mnogo kasnije, kad je s Turcima zavladalo primirje i kad je knez Miloš naredio da Turčina niko ne sme da dirne, dvojica se prevare pa prođu kroz selo. Deli Radosava to naljuti, pa ih obojicu ubije. Miloš ga je tada i raščinio - kazuje prota Zoran, a mi gledamo iza crkve i čekamo da li će odnekud opet da iskoče pop delija, kapetan Radič Petrović ili neki drugi od istaknutih ustanika.

A kako i da ne pomislimo tako nešto kad je tu pre nešto više od dva veka stvarana Srbija koju sada imamo.

- Ustanak je podignut u Orašcu, ali je početak srpskog parlamentarizma vezan baš za Ostružnicu. Tačno je da ima istoričara, a među njima je i Radoš Ljušić koga izuzetno poštujem, koji tvrde drugačije, ali neka bude Ljušićevo tumačenje protiv reči jednog običnog seoskog popa... Ali, ja razmišljam logično. U Orašcu je vožd digao Srbiju na bunu, a u Ostružnicu je u maju 1804. godine pozvao sve knezove, ustaničke vođe i srpske prvake na prvu srpsku Skupštinu. Pa šta je to nego prvi parlament? - pita se prota.

Nije teško pogoditi zbog čega se vožd u ono vreme odlučio baš za Ostružnicu. Najpre zbog idealnog položaja. Smeštena na Savi, koja je delila dva carstva, oduvek je privlačila mnoge preduzimljive i pustolovne ljude.

- Jedan Marko Nenadović, za koga Fočić Mehmed-aga u "Početak bune protiv dahija" kaže: "Dok pogubim protopopa Marka, iz lijepa sela Ostružnice, on je paša, a ja sam subaša", nije slučajno stigao iz Gruže u ovo selo. On je tu došao da sprema bunu, da se poveže sa vodećim austrijskim špijunom Pavlom Mitiserom. Do naše crkve vodi ulica s njegovim imenom... Ostružnicu su tada naseljavali bivši vojnici, frajkori, trgovci, špijuni koji su više proveli u ratu neko u miru. Sve je to Karađorđe dobro znao kad je spremao Skupštinu, a zgodno mu je bilo i što je Austrija tako blizu, pa bi u nju moglo da se pređe u slučaju velike najezde Turaka. Na sreću, dahije posle seče knezova nisu više smele da izađu iz utvrđenog Beograda, pa je Skupština na miru održana. I to ne na mestu sadašnjeg Doma kulture, gde simbolično stoji spomen-tabla, već dole nasred Save, na jednoj rečnoj adi nedaleko od đumrukane - carinskog prelaza. Vožd je bio pametan i oprezan čovek - priča naš sagovornik.

Vožd se posle Skupštine pričestio i zakleo Srbiji u staroj crkvi brvnari, da bi na njenom mestu knez Miloš Obrenović podigao zadužbinu - Hram prenosa moštiju Svetog oca Nikolaja.

- Knez je u isto vreme podizao ovu našu i crkvu u Topčideru. Isti majstori su ih zidali. Kad nije bilo građe tamo, oni bi došli ovde i obratno. Podignuta je 1833, pre Saborne crkve, a parohija je bila velika, od Topčidera do Paleža, današnjeg Obrenovca.

Crkvu je podigao knez, a pripratu njegov potomak kralj Aleksandar Obrenović 1899. godine. Zvonik je zadužbina Koste Janića, a i mnogi drugi znameniti Ostružničani davali su svoj doprinos gradnji.

Za Ostružničane kažu da umeju da budu i prznice. Da li je to istina - pitamo protu Zorana.

- U ono vreme, kad bi išli u Beograd da nose svoje proizvode na prodaju, pričalo se da je knez Miloš naredio da ih ne puštaju u varoš, da ne izbije neka kavga. Umeli bi ponekad i da prebiju nekog samo ako ih popreko pogleda. Dobri su ljudi, muče se kao i svi u ovo vreme. Ja jedino ne mogu da im se načudim što žive pored jedne tako velike reke, a na reku uopšte ne silaze!

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.