Sve više službenika uprkos zabrani

Izvor: B92, 17.Jul.2014, 15:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sve više službenika uprkos zabrani

Beograd -- Državni službenici se gomilaju uprkos strogoj zabrani zapošljavanja u javnom sektoru, a svega četiri od 145 opština i 24 grada poštuju propise vlade.

Na hiljadu stanovnika četiri činovnika. To lokalnim samoupravama nalaže Zakon još iz 2009. Da je primenjen, posao bi izgubilo oko 10.000 ljudi, ali nije.

Srećom po njih i po još hiljade koji su u međuvremenu našli uhlebljenje na državnim jaslama. Na lokalu nije pomogao ni alternativni lek- zabrana zapošljavanja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u javnom sektoru. Ima i savesnih opština, ali su retke.

Dragan Bogićević, predsednik Opštine Mali Zvornik, rekao je da je u razgovoru sa Ministarstvom finansija rečeno da je Mali Zvornik žrtvovan zbog drugih opština, tako da ta opština nema čak ni onaj maksimalan broj zaposlenih što je naročito teško u vanrednoj situaciji.

Opština Mali Zvornik zapošljava 52 osobe. Isto toliko radnika plaća i Trgovište, ali ima dva puta manje stanovnika. Tvrde, za svako novo zapošljavanje dobili su - amin.

Nenad Krstić, predsednik Opštine Trgovište, kaže da, što se tiče ugovora o delu, tu su različite osobe na različitim poslovima, za šta se dobija saglasnost Ministarstva finansija.

Vlasti na lokalu često se smenjuju, pa je tamo najviše kandidata za uhlebljenje. Nije najveći problem administracija već posredni budžetski korisnici - toplane, vodovodi, vrtići. U javnim preduzećima uvek se nađe radno mesto više.

Lazar Šestović iz Svetske banke rekao je da su opštine pokazale da su dovitljive, vešte da ne poštuju zakon o novom zapošljavanju.

Prema njegovim rečima, najčešći i najdrastičniji primer je zapošljavanje putem ugovora, nije se poštovao zakon koji određuje indeks plate, menjao se koeficijent, menjali se bonusi.

Za neposlušne postoje kazne. Tako bi lokalne samouprave, prema zakonu, morale da dobiju manje para iz državne kase. Ministarstvo finansija nije imalo raspoložive sagovornike da odgovore na niz pitanja. Samo jedno je: Zašto država do sada to nije učinila?

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.