Sve češće krađe preko bankomata

Izvor: Blic, 05.Jan.2008, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sve češće krađe preko bankomata

Broj platnih kartica u Srbiji je u porastu, ali i broj zloupotreba. Zbog uvođenja visokih standarda u prometu karticama u evropskim zemljama, kriminalci se sve više sele ka jugoistočnoj Evropi, upozoravaju u policiji. Broj zloupotreba kartica u poređenju sa 2006. porastao je za više od 50 odsto, pa su od početka 2007. registrovana 342 slučaja falsifikovanja platnih kartica, prenosi B92.

Postoji više načina kako vlasnik kartice može da bude zloupotrebljen. Često je reč >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << o takozvanom skimovanju. Uz pomoć čitača kartica kriminalci preuzimaju podatke sa magnetnog zapisa na tuđoj kartici. Potom istim aparatom to stavljaju na novu karticu, objašnjava Saša Živanović iz MUP-a Srbije.

- Konobari skimer stave unutar sakoa. Kada vi date platnu karticu, on se samo okrene, povuče vašu platnu karticu i ide na POS terminal da vam, kao, naplati. Vi mislite da se ništa nije desilo - objašnjava Živanović. Tako pribavljen podatak kasnije se prodaje preko interneta.

Skiming se inače koristi i prilikom zloupotrebe bankomata. Naime, pri podizanju novca iz bankomata potrebno je ukucati PIN kod. Oni koji znaju taj broj, nesmetano mogu da koriste karticu.

Zato je savet da svoj PIN nikome ne saopštavate. Kartica može da se zloupotrebi i novac sa računa ukrade tako što se pri podizanju novca iz bankomata snime i PIN kod i kartica.

Ipak, zloupotrebe su najčešće izazvane nepažnjom korisnika prilikom podizanja novca na bankomatu. Kriminalci su izmislili „štipaljku", takozvanu libansku klopku, koja služi da zaglavi karticu. U tom slučaju nikako ne treba prihvatati pomoć „ljubaznog sugrađanina".

- Uvek treba pažljivo prilaziti bankomatu, gledati da neko ne stoji iza vas i da neko ne gleda vaš PIN kod koji kucate - kaže Živanović i dodaje da je bilo slučajeva da su se i na bankomatima u Beogradu postavljali skimovi i mikrokamere za skidanje PIN-a.

Na taj način je pre više od pola godine nekoliko klijenata jedne banke u Srbiji ostalo bez novca. Od tada veliki broj bankomata ima postavljene antiskiming uređaje.

- Dešava se da se kartica skine u inostranstvu, recimo u Bugarskoj, Turskoj, a da se ovde koristi, i obrnuto. U tom slučaju kriminalci podatke vlasnika kartice koju su skimovali prebace na magnetnu traku na beloj plastičnoj kartici, koju onda koriste u trgovinama ili restoranima, ali to isključivo u saradnji sa trgovcem ili ugostiteljem - objašnjava za „Blic" Raško Tomašević, direktor marketinga „Unikredit banke".

Da bi se sprečila zloupotreba i krađa kartica, veoma je važno da se redovno proveravaju sve transakcije na računu. Takođe, neophodno je da se kartica nikada ne ispušta iz vida i zato treba zamoliti konobara ili trgovca da karticu provuče kroz terminal pred njenim vlasnikom, ako to već sami ne rade. Isto pravilo važi i u trgovinama.

- Svaki put kada vam je kartica van vidokruga, postoji opasnost od zloupotrebe. Nikada nemojte konobaru ili trgovcu saopštavati svoj PIN kod - upozorava Tomašević.

Savetuje se i da se PIN nikada ne zapisuje na kartici ili papiriću, kao i da se ne ukucava u mobilnom telefonu. Takođe, ako i samo sumnjate na zloupotrebu, treba je što pre prijaviti. Od trenutka kada vlasnik kartice prijavi banci zlouptrebu, on od tada biva zaštićen. Inače, sve banke u Srbiji imaju dobru saradnju sa policijom.

Saveti

-PIN kod nikada ne nosite zajedno sa karticom

-PIN kod nikada ne zapisivati na kartici ili ukucavati u mobilni telefon

-Nemojte govoriti svoj PIN drugoj osobi

-Nemojte gubiti iz vidokruga svoju karticu prilikom plaćanja u restoranima ili trgovini

-U slučaju da primetite bilo šta sumnjivo na bankomatu, nemojte ga koristiti

-Ako vam se zaglavi kartica u bankomatu, ne prihvatati pomoć „ljubaznih sugrađana", već odmah kontaktirati s bankom

-Redovno proveravajte svoje transakcije

-Ukoliko vam ukradu karticu ili je izgubite, odmah obavestite vašu banku

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.