
Izvor: Press, 21.Sep.2010, 23:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sve Šarićeve tajne šifre!
Šarić i njegovi saučesnici imali sistem tajnih komunikacija! Koristili su lažna imena, specijalne šifrarnike, mejlove, mobilne koristili samo za jedan poziv
Narko-klan Darka Šarića imao je čitav tajni sistem komunikacija preko kojih je ugovaran šverc kokaina iz Latinske Amerike. Darko Šarić i njegovi saučesnici koristili su lažna imena, imali su specijalni šifrarnik za razmenu brojeva mobilnih telefona, a poverljive poruke su razmenjivali >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << preko mejl servera u inostranstvu. Sve se ovo navodi u optužnici Specijalnog tužilaštva, koja je juče pročitana na početku suđenja Šarićevom klanu. Kako je navedeno u optužnici, Darko Šarić, Goran Soković i Željko Vujanović osmislili su detaljan plan prema kojem je svaki pripadnik njihove mafijaške grupe imao lažno, šifrovano ime koje je korišćeno samo u međusobnoj komunikaciji.
Šarić bio Zoki
Tako je pseudonim Darka Šarića bio Zoki, a Goran Soković je koristio šifrovana imena Gog i Popola, dok se u optužnici ne navodi lažno ime optuženog Željka Vujanovića. Prilikom komunikacije, kako je utvrđeno tokom prisluškivanja i praćenja, Šarićevi saradnici su koristili i pseudonime Ronin, Kuća, Žuća, Žuka, Paolo, Šljivo, Ken, Beranac, Kalipso, Admi, Jorgos, Nindža, Mali...
Sasvim je zanimljivo da su pripadnici Šarićevog narko-klana pored lažnih imena osmislili i specijalni šifrarnik za razmenjivanje telefonskih brojeva, koji su korišćeni u organizaciji šverca droge. U tim šifrarnicima brojevi od 0 do 9 označavani su različitim slovima abecede. Slanjem poruka naizgled nerazumljive sadržine mafijaši su razmenjivali brojeve telefona koji su jednokratno korišćeni u njihovoj komunikaciji.
Tako su, na primer, prilikom organizacije, kupovine, skladištenja i pokušaja krijumčarenja više od dve tone kokaina iz Urugvaja u Evropu, koristili šifrarnik za razmenu brojeva telefona MODERNSTIL, u kojem je svako slovo imalo svoj broj (pogledajte tabelu).
Pored ovog vida komunikacije, Šarićevi saučesnici su najpoverljivije poruke razmenjivali i preko internet servera u inostranstvu. Tako su preko i-mejl adrese drugari1978Žgmail. com detaljno razmenjivali informacije o dešavanjima u Južnoj Americi. Poruke o narko-trgovini nisu slali jedan drugom, već su ih ostavljali u folderu za koji su imali pristupnu šifru. Posle svakog čitanja ove poruke su brisane. Ipak, srpski i američki istražitelji uspeli su da im uđu u trag.
U delu presretnute komunikacije izdvaja se poruka koja se odnosi na probleme sa prebacivanjem kokaina sa jahte „Maui" na prekookeanski brod „Pigros", koje je dva puta propalo, pre nego je definitivno sprečeno 15. oktobra 2009. godine kada je urugvajska policija zaplenila kokain.
„Ovdje je katastrofa, sve smo dali Nindži, a on dva dana sa tim tamo-ovamo i sinoć se zamalo podavili, oluja bila tako da posla nema...", navodi se u jednoj od presretnutih poruka.
U optužnici se precizira da je pretovar dve tone kokaina prvi put propao zbog procene da je luksuzna jahta kojom je prevožena droga lako uočljiva i sumnjiva. Naknadno, plan je bio da se kokain prebaci gumenim čamcima. Taj drugi pretovar je odložen zbog loših vremenskih uslova na moru. Konačno, ostvarenje ovog plana sprečeno je 15. oktobra 2009. kada je intervencijom urugvajske policije u luci Rio Santa Lusija u blizini urugvajskog glavnog grada Montevidea, zaplenjeno 2.174 kilograma i 682 grama kokaina čistoće od 74 do 97 procenata. Tada je uhapšen vlasnik jahte, hrvatski državljanin Anastazije Martinčić.
Srbin - prvi oficir
Kako se navodi u optužnici, jahta je natovarena kokainom u teritorijalnim vodama Argentine u noći između 12. i 13. oktobra. Zatim je otplovila za Urugvaj, gde je drogu trebalo da preuzme optuženi Miloš Cajić, prvi oficir prekookeanskog broda „Pigros", kojim je dalje trebalo da bude prebačena do Evrope. Izuzev ove zaplene, u optužnici je opisana i zaplena oko 235 kilograma kokaina od pripadnika Šarićeve grupe u italijanskom gradu Tireniji, 19. januara 2009. godine kada su uhapšena tri pripadnika protiv kojih se vodi postupak u Italiji, dok su ostali tada uspeli da pobegnu.
Od 20 optuženih u Srbiji, šest je u bekstvu, a dvojica su postali svedoci saradnici. Protiv ostalih osumnjičenih za pripadništvo grupi postupak je razdvojen i još je u fazi istrage, a više lica je pod istragom u Argentini.