Izvor: B92, 09.Okt.2013, 07:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sutra glasanje o upisu godine
Beograd -- Završena rasprava o amandmanima na izmene Zakona o visokom obrazovanju koje treba da omoguće studentima da narednu godinu upišu po istim uslovima kao i prošlu.
Ukoliko predlog dobije podršku, omogućiće da studenti i ove godine imaju šest ispitnih rokova i da uslov za budžet bude 48 bodova, umesto 50.
Glasanje o izmenama tog zakona zakazano je za sutra u 10 sati.
Izmene Zakona o visokom obrazovanju predviđaju da uslov za upis godine o trošku budžeta >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << bude najmanje 48 bodova i da u akademskoj godini bude šest ispitnih rokova.
Izmenama zakona omogućeno je osnivanje Akademije za nacionalnu bezbednost što su kritikovali poslanici opozicije. Posle glasanja, Skupština će nastaviti sednicu prekinutu zbog rasprave o Zakona o javnoj svojini i o izmena Zakona o visokom obrazovanju.
Poslanici će sutra razmotriti izmene zakona o elektronskoj trgovini i o zaštiti konkurencije.
Ministar prosvete je, tokom debate pre dva dana, rekao da će predložene izmene omogućiti "armiji studenata" nesmetan početak školske godine tako što će uslovi upisa nove akademske godine ostati nepromenjeni. Kako je rekao, izmene zakona rešiće "životni problem studenata" koji su dovedeni u situaciju da ne mogu da nastave započeto školovanje, jer će omogućiti da studenti i ove godine imaju šest ispitnih rokova i da uslov za budžet bude 48 bodova.
Zakon o visokom obrazovanju, podsetio je, usvojen je 2005. godine, a predvideo je da uslov za upis naredne godine studija, prema evropskim standardima, bude 60 bodova, a uredbama iz godine u godinu studentima je bilo omogućeno da studije nastave pod lakšim uslovima dok je prošle godine izmenama zakona utvđen prag od 50 bodova.
Podršku izmenama Zakona pored poslanika vladajuće koalicije najavila je i većina opozicionih stranaka kako bi, kako su rekli, pomogli studentima da upišu narednu godinu sa 48 bodova, ali su ukazali da to nije trajno rešenje i da bi probleme u obrazovanju trebalo sistemski rešiti.
Opozicija je međutim, kritikovala što je predloženim izmenama omogućeno i osnivanje Akademije za nacionalnu bezbednost, koju su nazvali "školom BIA-e" i "kukavičijim jajetom" koje se umeće među studentske zahteve.
U Skupštini o amandmanima na "studentski zakon"
Izvor: Mondo, 09.Okt.2013
Skupština Srbije danas će razmotriti amandmane na izmene Zakona o visokom obrazovanju koji treba da omoguće..















