Izvor: B92, 15.Feb.2008, 19:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Suočavanje dece s rakom

Beograd -- U Srbiji godišnje 300 dece oboli od raka, a nedavno je osnovano Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka.

Tri ustanove u kojima se ovi mališani leče su Univerzitetska dečja bolnica u Tiršovoj, Institut za majku i dete i Institut za onkologiju i radiologiju Srbije. Imajući u vidu potrebe te dece i situaciju u kojoj se nalaze njihove porodice nedavno je osnovano Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka koje ima za cilj da im pomogne da se >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sa ovom bolešću sto lakse suoče.

Međutim ni u jednoj od tri referentne ustanove u kojima su smestena bolesna deca na žalost ne postoji psihološko savetovalište.

Strah i nemoć, prva su osećanja sa kojima se suočavaju roditelji dece obole od raka.

Duga i teška bolest deteta iz korena menja život cele porodice i tada su najpotrebiniji razgovor i praktični saveti.

S obzirom da ni u jednoj ustanovi u kojoj se leče oboleli mališani nema psihološkog savetovališta, ulogu psihologa na sebe preuzeli rodilji dece koja su uspešno izlečena.

"Sve je problem, od terapije, kako ih hraniti, da li koristiti alternativne načine lečenja, kako održavati ličnu higijenu, kako saopštiti porodici... Gomila pitanja na koje ljudi žele da znaju odgovor. Mi praktično pokušavamo da premostimo svojom pomoću nedostatak stručnog lica na ovim odeljenjima", kaže Novka Tomić iz Nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka.

Svakog četvrtka na Dečjoj klinici u Tiršovoj, četiri roditelja edukovana za tkz. "pomagače neprofesionalce" vode radionicu.

Njihovi mališani izborili su se sa bolešću što daje nadu roditeljima čija se deca sada bolesna.

"Nevena je imala pet i po godina kada se razbolela od leukemije 2004. To je bio ogromon šok za nas ali i za porodicu, rodbinu, prijatelje. Najveća je pomoć i podrška koju smo dobili od prijatelja ali i ovde na odeljenju. Iz iskustva znam da mi je bila potrebna podrška i pomoć pa sam ušao u ovaj projekat", objašnjava Ljubiša Stanić iz Nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka.

Iako dobrodošla, ovakva vrsta pomoći ne može da zameni razgovor i savetovanje sa psihologom.

"Bolest deteta se smatra najstresnijim životnim događajem u životu porodice. Posebno kada je dete malo ili kada je adolescent u pitanju. Sama ta situacija može da dovede do najrazličitijih posledica po celu porodicu", kaže Tamara Klikovac, psihološkinja Instituta za radiologiju i onkologiju

Roditelji dece obolele od raka smatraju da je jedan od prioriteta i izgradnja roditeljske kuće. Iz unutrašnjosti dolazi 80 odsto obolelih mališana. Leče se preko dnevne bolnice, a smeštaj u Beogradu za roditelje predstavlja veliki problem.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.