Suđenje Sanaderu za ratno profiterstvo

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Okt.2011, 03:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Suđenje Sanaderu za ratno profiterstvo

ZAGREB -

U Županijskom sudu u Zagrebu danas počinje suđenje bivšem premijeru i šefu HDZ-a Ivi Sanaderu, koga Kancelarija za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala optužuje za ratno profiterstvo u slučaju uzimanja provizije od Hipo banke 1994. i 1995.

Osim što se radi o suđenju Sanaderu, protiv koga je podignuta i optužnica za uzimanje 10 miliona evra mita kako bi mađarskoj kompaniji MOL isposlovao preuzimanje Ine, ovo je u 20-ak godina i prvi slučaj da se >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << neki, istina bivši premijer i šef vladajuće stranke, nalazi pred sudom pod optužbom za korupciju i organizovani kriminal.

Suđenje koje vodi sudija Ivan Turudić počeće čitanjem optužnice po kojoj je Sanader 1994. i 1995. kao zamenik ministra spoljnih poslova tražio i primio 3,61 miliona kuna (483.000 evra) provizije od zajma Hipo banke Hrvatskoj.

Nakon toga sledi izjašnjavanje o krivici, za delo za koje zakon predviđa kaznu zatvora i do deset godina.

Sanadera brani tročlani advokatski tim - Jadranka Sloković, Čedo Prodanović i Goran Suić.

Sanader se do sada u svim antikorupcionim istragama branio da je nevin, pa tako i u slučaju navodnog uzimanja provizije od Hipo banke. Odbacio je optužbu pred optužnim većem koje je potvrdilo optužnicu, a to će učiniti i danas na sudu.

Na suđenju će biti ispitano 19 svedoka koje je predložila Kancelarija, među prvima i bivši ministar spoljnih poslova Mate Granić i tadašnji premijer Nikica Valentić, kao i bivši šefovi Hipo banke Volfgang Kulterera i Ginter Stridinger.

Sud je kao dokaz prihvatio dokumentaciju Hipo banke koju su dostavile austrijske vlasti.

Optužbu će zastupati zamenica direktora Kancelarije Tamara Laptoš koja ima bogato iskustvo tužioca koja je ocenila da postupak, s obzirom na dokumentaciju, ne bi trebao trajati dugo, ali da će njegova dužina zavisiti o svedocima.

Optužnica tereti Sanadera da se dogovorio o proviziji od sedam miliona austrijskih šilinga, to jest 3,61 miliona kuna, što mu je isplaćeno nakon što je između banke i hrvatske vlade zaključen ugovor o kreditu od 140 miliona šilinga za kupovinu i opremanje diplomatskih predstavništava.

U optužnici se predlaže da se Sanaderu oduzme nezakonito stečenih 3,61 milion kuna.

Protiv Sanadera koji se 1. jula 2009. povukao s mesta premijera i šefa HDZ-a, ali je naknadno aktivirao svoj poslanički mandat, u decembru 2010.pokrenuta je istraga u slučaju agencija Fimi medija preko koje su se isisavale pare iz državnih nadleštava i preduzeća i 9. decembra zatraženo da mu se skine imunitet zbog pritvaranja.

Zbog Fimi medija, ali i drugih načina punjenja crnih fondova stranka, danas se pod istragom nalazi i kompletan HDZ.

Sanader je pobegao u Austriju gde je uhapšen dan kasnije i u zatvoru u Salcburgu čekao izručenje Hrvatskoj koje se desilo 18. jula ove godine.

Kancelarija je pokrenula još nekoliko istraga protiv njega, od kojih su one za Hipo banku i za Mol završene podizanjem optužnica.

U Hrvatskoj mu produžavan istražni pritvor, zadnji put pre desetak dana kad mu je odbijena kaucija od 12,4 miliona kuna (1,657 miliona evra) koju su prikupili njegova žena i Mirjana i prijatelji, među kojima i šef Sabora Luka Bebić, što je ocenjeno skandaloznim zbog njegove funkcije.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.