Izvor: B92, 28.Avg.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sudjenje Milosevicu; svedoci novinarka BBC i Ljiri Imeraj

Hag -- Pred haskim tribunalom zavrseno je svedocenje novinarke Bi-Bi-Sija Dzeki Roland, koja je govorila o dogadjajima u zatvoru Dubrava kod Istoka, o kojima je izvestavala u maju 1999. godine, javlja specijalni dopisnik RTV B2 Ljubica Gojgic. Odgovarajuci na pitanja Slobodana Milosevica Roland je rekla da "ima jake sumnje da su bas svi zatvorenici, koji su poginuli u tom zatvoru stradali od NATO bombi. To se narocito odnosi na 25 tela koje je Roland videla poredjane u jednoj neporusenoj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zatvorskoj zgradi. Ona medjutim nije ni u sudnici, kao ni u izvestajima sa lica mesta, potvrdila pricu kosovskog Albanca Muse Krasnicija, koji je rekao da je 97 zatvorenika streljano ili ubijeno rucnim bombama.
U izjavi za B92 Roland je rekla da je svedocenje shvatila kao svoju moralnu obavezu i da veruje da je, posle susreta u sudnici, Slobodan Milosevic "mozda ne voli ali da je verovatno postuje". Reagujuci na polemiku koja se vodi na temu da li novinari treba da se pred Tribunalom pojavljuju u ulozi svedoka Roland je rekla:"Ja sam svedok, vi ste novinar, sta mi radimo? Mi svedocimo, to je nas posao. Idemo na teren, vidimo stvari i prenosimo ta svedocanstva nasim gledaocima, slusaocima ili citaocima ako radimo u novinama. Ono sto sam ja danas uradila posmatram kao svedocenje ali pred vecom publikom. Mislim da nije bilo niceg kontroverznog, osetljivog u onome sto sam govorila. Znam da se neki novinari ustezu da svedoce kada se nalaze u situaciji u kojoj moraju da otkrivaju svoje poverljive izvore ili ako mogu da svojim svedocenjem neku drugu osobu dovedu u opasnost. U mom slucaju jedina osoba koja, eventualno, moze biti u opasnosti sam ja."
Pred Tribunalom je danas svedocila i Ljiri Imeraj iz sela Padaliste u opstini Istok. Ona je govorila o ubistvu 19 clanova porodice Imeraj koje se dogodilo u martu 1999. godine. Prema recima Ljiri Imeraj, 26. marta, kucu njenog muza Beka Imeraja, ucitelja i clana Demokratskog Saveza Kosova, opkolili su srpski policajci i pripadnici paravojnih formacija, "kao i neke komsije", i tada ubili njenog muza, svekrvu i sestoro dece, starosti od dve do 21 godine. Na pocetku unakrsnog ispitivanja i Slobodan Milosevic je ovaj dogadjaj ocenio kao "izuzetno divljacki i svirep zlocin" ali je sugerisao da su za njega odgovorni pripadnici OVK, koji su, rekao je na Kosovu ubijali i Rugovine pristalice. Svedokinja je ove navode ostro demantovala tvrdeci da su njenu porodicu ubili "policajci i Srbi."
Sudsko vece saopstilo je da je, po preporuci lekarske komisije, pocelo da razmatra mogucnosti promene dnevnog rasporeda sudjenja Milosevicu kako bi mu se omogucilo da dobije vise uzastopnih slobodnih dana za odmor. Sudije su uvazile preporuke lekara u cijim nalazima stoji da se od kada je izrucen Hagu, a narocito od pocetka sudjenja, Milosevic nalazi pod opterecenjem koje moze ozbiljno ugroziti njegovo zdravlje. Podsecamo da je u prvom segmentu sudjenje tri puta prekidano zbog pogorsanja zdravstvenog stanja optuzenog.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.