Izvor: RTS, 26.Okt.2009, 21:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Suđenje Karadžiću odloženo za sutra

Bivši lider bosanskih Srba Radovan Karadžić nije se pojavio u sudnici Haškog tribunala. Sudsko veće odložilo početak procesa za utorak. Tužilaštvo traži da se bivšem lideru bosanskih Srba nametne branilac.

Predsedavajući sudija O-gon Kvon, konstatujući da Karadžić nije u sudnici, potom je prekinuo zasedanje, zakazavši za utorak novu raspravu na kojoj će, kako je nagovestio, tužioci dati uvodnu reč. "Zahtevaćemo od Karadžića da bude prisutan", dodao je sudija.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
Karadžić se neće ni u utorak pojaviti u sudnici Haškog tribunala, izjavio je Tanjugu član njegovog pravnog tima za odbranu, advokat Goran Petronijević.

"Karadžić samo želi da mu se omogući fer suđenje tako što će mu se odobriti još 10 meseci za pripremu odbrane i početak suđenja, i ni u kom pogledu ne želi da opstruiše postupak", rekao je Petronijević i napomenuo da bi početak suđenja bez njegovog prisustva doveo u pitanje pravičnost procesa kao i kredibilitet Tribunala.

Prema rečima advokata, Karadžić, koji se pred Haškim sudom brani sam, neće se složiti ni sa eventualnom solucijom da mu se postavi branilac po službenoj dužnosti, jer bi "nametanje nespremnog branioca protiv njegove volje", takođe predstavljalo kršenje prava.

Osmočlani Karadžićev tim za odbranu, uz još petnaestak ljudi, već godinu dana obrađuje materijal od 1,1 miliona strana, 45.000 dokaza i više od hiljadu sati audio i video-materijala, istakao je Petronijević.

Zapadni mediji ocenjuju da proces protiv bivšeg predsednika Republike Srpske predstavlja završni ispit za Haški tribunal i upozoravaju da se ne sme dozvoliti da se proces oduži poput postupka protiv bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića.

Londonski "Tajms" navodi da su haške sudije pozvane da budu oštre prema bivšem lideru bosanskih Srba, jer je, kako list podseća, posle smrti Slobodana Miloševića ovo poslednja prilika da se se neko od kreatora ratova na Balkanu devedesetih izvede pred lice pravde.

Britanski radio Bi-Bi-Si podseća da je Karadžiću dozvoljeno da se sam brani, ali ističe da sudije ne smeju dozvoliti da ih on zbog toga ucenjuje.

"Dejli telegraf" ocenjuje da će suđenje Karadžiću biti jednostavnije nego Slobodanu Miloševiću. "Optužnica je svedena na nekoliko ključnih tacaka i više je nego verovatno da će Karadžić ostatak života provesti u zatvoru", tvrdi londonski list.

"Gardijan" ocenjuje da je suđenje Karadžiću težak ispit za Haški tribunal i upozorava da bi proces mogao da se oduži za više meseci zbog Karadžićevog bojkota.

Podsećajući na višegodišnje Karadžićevo skrivanje pod lažnim imenom, "Indipendent" kao opšteprihvaćeni stav pominje i ocenu da su obaveštajne službe, koje su bivšem predsedniku RS obezbedile lažni identitet, one iste koje su ga prošle godine razotkrile zato što je Srbiji, tvrdi list, bilo potrebno poboljšanje odnosa sa EU.

Radio Glas Amerike ukazuje da u Srbiji vladaju mešovita osećanja povodom suđenja Karadžicu i potrage za bivšim vojnim komandantom bosankih Srba generalom Ratkom Mladićem.

Tužilaštvo Haškog tribunala zatražilo je od sudskog veća da nametne Karadžiću branioca, optuženom za genocid u BiH.

Predstavnice udruženja Majke Srebrenice, prisutne na galeriji sudnice, tu odluku su propratile glasnim izlivima nezadovoljstva.

Sudija Kvon rekao je na početku zasedanja da je pretresno veće pozvalo optuženog, pismom upućenim 22. oktobra, da preispita svoju odluku, ali da je Karadžić to odbio da učini.

Pismom, koje je sudija Kvon delimično pročitao u sudnici, veće je upozorilo Karadžića da može protumačiti da se odrekao prava da prisustvuje procesu, te mu nametnuti branioca ako nastavi da opstruiše proces.

Prema rečima sudije, Karadžić je 23. oktobra odgovorio pismom u kojem je ostao pri stavu da neće učestvovatu u suđenju, ako mu ne bude odobreno dodatno vreme za pripremu.

Tužilaštvo: Karadžić blokira suđenje

Tužiteljka Hildegard Erc - Reclaf ocenila je da Karadžić "blokira suđenje" time što se nije pojavio u sudnici, zato što proces ne može početi bez njegovog zastupnika.

Erc-Reclaf je zatražila stoga da Karadžiću bude nametnut branilac i podsetila da su i pretresno i apelaciono veće Tribunala odbili Karadžićev zahtev da proces bude odložen, posle čega je optuženi uzeo sebi za pravo da sam odlučuje kada će suđenje početi.

Sudija Kvon naznačio je, međutim, da je Karadžić u svom pismu naveo da neće bojkotovati suđenje.

Pored predsedavajućeg Kvona iz Južne Koreje, u pretresnom veću su još sudije Hauard Morison iz Velike Britanije i Melvil Berd iz Trinidada i Tobaga. Rezervni sudija je Flavija Latanci iz Italije.

Karadžić je u dve tačke optužen za genocid nad nesrbima u Srebrenici i još sedam bosanskih opština, a u preostalih devet tačaka za progon, istrebljenje, ubistva, deportacije, nehumana dela, terorisanje i nezakonite napade na civile i uzimanje međunarodnih talaca tokom rata u BiH 1992-95. godine.

Optužnica protiv Karadžića usredsređena je na etničko čišćenje Muslimana i Hrvata širom BiH 1992-95; kampanju terora protiv civila tokom opsade Sarajeva u istom periodu; uzimanje UN osoblja za taoce u maju i junu 1995, te genocid u Srebrenici u julu 1995. godine.

Glavni tužilac Serž Bramerc najavio je prošle nedelje da će dokaze protiv Karadžića izvoditi hronološkim redosledom, počevši od zločina počinjenih u Sarajevu.

Odluku da bojkotuje početak procesa, Karadžić je prošlog četvrtka obrazložio tvrdnjom da nije imao dovoljno vremena da se pripremi za proces.

Karadžić je ranije nagovestio da bi za suđenje bio spreman u maju ili junu iduće godine, ali je Tribunal odbio njegov zahtev za odlaganje, utvrđujući da je 15 meseci bilo dovoljno za pripremu procesa.

Imunitet (ne)štiti Karadžića

Od kada se, krajem jula prošle godine, našao u pritvoru u Sheveningenu, Karadžić je tvrdio i da Tribunal nema pravo da mu sudi zbog imuniteta koji mu je u leto 1996. godine navodno garantovao tadašnji izaslanik SAD Ričard Holburk.

Tribunal je odbacio njegov zahtev za obustavu postupka, utvrđujući da imunitet pred sudom ne bi imao nikakvu važnost, sve i da je dokazano da ga je Holbruk obećao.

Karadžić je nedavno od Saveta bezbednosti UN tražio da "spreči suđenje" rezolucijom zasnovanom na njegovom navodnom sporazumu sa Holbrukom.

Pored genocida nad muslimanima u Srebrenici sistematskim ubijanjem oko 7.000 muškaraca, Karadžiću se optužnicom na teret stavlja i genocid nad Muslimanima i Hrvatima u opštinama Bratunac, Foča, Ključ, Prijedor, Sanski Most, Vlasenica i Zvornik.

Nameru da potpuno ili delimično unište muslimane i Hrvate kao etničke grupe u tim opštinama, Karadžić i drugi učesnici u zločinačkom poduhvatu ostvarivali su, po optužnici, progonom, ubistvima i nezakonitim pritvaranjem pod nehumanim uslovima hiljada nesrba.

Prvu optužnicu protiv Karadžića, Tribunal je podigao 1995. godine. Karadžić je, kako su objavile vlasti Srbije, uhapšen 21. jula prošle godine u Beogradu, međutim, Karadžić tvrdi da su ga nepoznate osobe uhapsila 18. jula i tri dana držale na nepoznatom mestu, pre nego što je bio izveden pred istražnog sudiju.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.