Izvor: B92, 14.Apr.2015, 10:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sud: Nuklearke nisu bezbedne
Sud u Fukui na zapadu Japana zabranio je kompaniji "Kansai elektrik pauer" ponovno aktiviranje trećeg i četvrtog reaktora na atomskoj centrali "Takahama".
Ovo je prva sudska zabrana kojom se onemogućava obnavljanje rada nuklearnih reaktora, navodi Kjodo.
Sud je u zabrani obrazložio odluku odsustvom svih bezbednosnih normi, potrebnih u slučaju snažnih zemljotresa i cunamija, poput onih od 11. marta 2011. godine koji su doveli do havarije na centrali "Fukušima". >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Očekuje se da će kompanija koja upravlja centralom uložiti žalbu, ali neće moći da reaktivira reaktore dok njeni argumenti ne budu prihvaćeni, navodi japanska novinska agencija.
Rojters navodi da žalbeni postupak može značiti još nekoliko meseci, čak godina, odlaganja početka rada i milionske gubitke za tu energetsku kompaniju.
"Takahama" se nalazi na obali Japanskog mora i u slučaju snažnog cunamija u zoni je najvećeg rizika.
Posle havarije na "Fukušimi" u Japanu je obustavljen rad svih 48 komercijalnih atomskih reaktora.
Vlada je potom usvojila nove oštre propise za osiguranje bezbednosti atomskih centrala u slučaju havarija svih vrsta, elementarnih nepogoda, napada terorista i slično.
Posle izvršenih dopunskih radova, japanske energetske kompanije predale su zahteve za obnavljanje rada 21 reaktora.
Japanski sud zabranio obnovu rada reaktora na centrali Takahama
Izvor: Blic, 14.Apr.2015
Okružni sud prefekture Fukui na zapadu Japana zabranio je danas kompaniji "Kansai elektrik pauer" ponovno aktiviranje trećeg i četvrtog reaktora na atomskoj centrali "Takahama"...Ovo je prva sudska zabrana kojom se onemogućava obnavljanje rada nuklearnih reaktora, navodi agencija Kjodo...Sud je u...





