Izvor: B92, 31.Avg.2010, 02:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Subvencije za kese koje ne zagađuju

Beograd -- Na narednoj sednici Vlade Srbije trebalo bi da bude usvojena Uredba o subvenciji proizvođačima kesa koje manje zagađuju životnu sredinu.

Prema toj uredbi, svaki proizvođač razgradivih kesa dobio bi subvenciju od 7.000 dinara po toni.

Sa 5.000 dinara bili bi stimulisani proizvođači kesa koje su deblje od 20 mikrona i koje su pogodne za višestruku upotrebu.

Ovo je "Novostima" potvrdio Bojan Đurić, državni sekretar u Ministarstvu životne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sredine i prostornog planiranja. On kaže da će u Srbiji biti zabranjena proizvodnja i uvoz pretankih polietilenskih kesa.

Umesto njih koristiće se plastične kese koje mogu više puta da se upotrebe, kao i biorazgradive.

"Kese, čija je debljina ispod 14 mikrona, odnosno one koje su najčešće u upotrebi i koje dobijamo besplatno na pijacama ili u trgovinama najopasnije su, jer su pretanke i samo za jednokratnu upotrebu. A, potrebno je da se skupi na milione njih da bi se dobila kritična masa pogodna za reciklažu", kaže Đurić.

U zavisnosti od debljine, za razgradnju plastičnih kesa potrebno je između 400 i 1.000 godina. Đurić najavljuje i da će se ubuduće naplaćivati kazne za upotrebu polietilenskih kesa.

Taj novac će se slivati u fond iz koga će se subvencionisati proizvođači biorazgradivih i razgradivih kesa.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Stimulacije proizvođačima kesa koje manje zagađuju okolinu

Izvor: SEEbiz.eu, 31.Avg.2010

BEOGRAD - Na narednoj sednici Vlade Srbije trebalo bi da bude usvojena Uredba o subvenciji proizvođačima kesa koje manje zagađuju životnu sredinu. U Srbiji će biti zabranjena proizvodnja i uvoz pretankih polietilenskih kesa.

Nastavak na SEEbiz.eu...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.