Studenti isterali svoje

Izvor: Vesti-online.com, 02.Dec.2010, 00:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Studenti isterali svoje

Ministar prosvete Srbije Žarko Obradović izjavio je da je na večerašnjem sastanku sa studentima koji su štrajkovali glađu postignut dogovor da fakulteti preuzmu obavezu plaćanja školarine. Predstavnici studenata prihvatili su raniej danas, nakon pregovora sa gradskim zvaničnicima, predlog da, kroz dopunu školarine, grad finansira 1.000 socijalno ugroženih studenata.

Studentima sa 60 bodova fakulteti će plaćati celu školarinu. Onima sa 54 i više bodova biće plaćeno >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << 70 odsto, dok će studentima sa 48 bodova fakulteti platiti 55 odsto školarine rekao je Obradović na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.

On je pozvao studente da se "vrate kući, dobro odmore i nastave da uče".

Obradović je juče tokom sastanka sa predstavnicima studenata beogradskog Univerziteta koji traže da država plati školarine akademcima sa minimumom 48 bodova, ponovio da država nema novca za takve isplate.

Ranije danas, predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić je novinarima u Skupštini Beograda rekao da se za sada ne može reći koliko će novca biti izdvojeno za diopunu školarine socijalno ugroženim studentima i da je brojka od 500.000 evra, koja se pojavila u medijima, netačna.

Studenti dve noći bili napolju

Nekoliko desetina studenata Beogradskog univerziteta koji štrajkuju glađu, provelo je sinoć drugu noć ispred Vlade Srbije, zahtevajući da država plati školarinu za akademce koji imaju 48 poena i više. Oni su hladnu noć, tokom koje je pretežno padala kiša, proveli u improvizovanom šatoru od najlona, postavljenom u Nemanjinoj ulici pored glavnog ulaza u zgradu Vlade Srbije.

“Konačan iznos sredstava koja će biti izdvojena još uvek ne može da se proceni jer su školarine različite na svim fakultetima”, dodao je Antić i naglasio da će se grad u rešavanje problema studenata uključiti i kroz pomoć fakultetima po pitanju neplaćenih računa za komunalije.

“Serija razgovora koja je vođena sa studentima rezultirala je time da smo na korak od rešenja problema studenata koji štrajkuju ispred Vlade”, rekao je Antić.

Šef odborničke grupe LDP Dejan Ranđić rekao je da se, nakon što su studenti prihvatili predlog grada, čeka rezultat njihovih pregovora sa ministrom prosvete, kao i da dekani postupe po preporuci ministarstva.

“Grad Beograd će izaći u susret studentima kroz pomoć za dopunu školarine i nadamo se da će se taj problem dugoročno rešiti, kako se ne bi isto to desilo i naredne godine”, rekao je Ranđić i dodao da su većina studenata koji štrajkuju dobri studenti, koji imaju dovoljan broj poena, ali nemaju finansijskih sredstava da nastave školovanje.

Antić i Ranđić istakli su da se nadaju da će se nakon razgovora studenata sa Ministarstvom prosvete, koji je zakazan za 20 sati večeras, biti obustavljen štrajk.

 

Dekani Fakulteta političkih nauka, Geografskog fakulteta i Visoke elektrotehničke škole, prihvatili su ranije danas predlog Ministarstva prosvete da studentima koji štrajkuju ispred Vlade Srbije plate školarinu, u potpunosti ili delimično, rekao je ministar provete Žarko Obradović.

Prema predlogu, za studente sa 60 bodova, koji nisu unutar budžetske kvote, fakultet treba da plati školarinu u potpunosti, za studente sa 54 poena 70 osto školarine, i sa 48 poena 55 procenata školarine.

Studenti su u improvizovanom šatoru uz zgradu vlade, proveli drugu noć gde im neki građani donose čaj i hranu.

Rektor Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević izjavio je jutros, povodom protesta studenata da traženog novca nema i da je rešenje potrebno tražiti u saradnji vlade i tog ministarstva, odnosno grada i republike.

Kovačević je rekao da se 97 odsto budžeta Ministarstva prosvete upotrebljava za plate i da fakulteti imaju problem materijalnih troškova, jer moraju da plaćaju komunalije, struju, vodu, grejanje.

Zbog toga se fakulteti "dovijaju kroz školarine", jer 70 odsto tih izdataka moraju sami da plate, rekao je Kovačević za Televiziju Pink.

Rektor Univerziteta u Beogradu je rekao da je obrazovanje, kao i zdravstvo, javno dobro i da su studenti u pravu kada smatraju da je potrebno svima omogućiti da studiraju.

Grad i lokalna samouprava trebalo bi da učestvuju u rešavanju problema davanjem subvencija za komunalije, grejanje, struju, smatra Kovačević.

Član pregovaračkog tima student Marko Pavlović je u istoj emisiji istakao da je trenutno ispred vlade Srbije oko 30 studenata, koji štrajkuju glađu i koji će obustaviti protest kada se ispune zahtevi da akademci koji su ostvarili 48 bodova, studiraju o trošku države.

Pavlović je rekao da studenti neće odstupiti od tog zahteva i da se moraju svi nadležni organi i država uključiti u rešavanje problema, jer je potrebno naći zajedničko rešenje.

Ističući da situacija na Univerzitetu nikada nije dobra, ali da su zahtevi studenata realni, Pavlović, koji je student Geografskog fakulteta, naveo je da njegova školarina iznosi oko 70.000 dinara godišnje.

On je podsetio da protest traje treću nedelju, a štrajk glađu treći dan i da su studenti zahteve predali Ministarstvu prosvete i obratili se Vladi, posle čega su pristupili radikalnijem štrajku da bi ih u nadležnim organima čuli.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.