Struju kradu i sirotinja i bogati

Izvor: RTS, 03.Apr.2012, 08:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Struju kradu i sirotinja i bogati

Godišnje se u Srbiji ukrade struje u vrednosti od oko 60 miliona evra. Divlje se priključuju domaćinstva, nekada i cela naselja, ali i imućni pojedinci.

U Srbiji se godišnje ukrade struje u vrednosti od oko 60 miliona evra. Na električnu mrežu divlje se priključuju domaćinstva, čak i cela naselja, ali i bogati pojedinci.

U beogradskoj Elektrodistribuciji kažu da su takve bespravne priključke otkrili na 26 lokacija u gradu.

Jovica Sudimac iz Elektrodistribucije >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Beograd kaže da postoje razni slučajevi krađe struje.

Često, magistralni put se preseče celom svojom širinom i provuku kablovi preko tog puta gde je intenzitet saobraćaja veoma veliki, navodi Sudimac.

Prema njegovim rečima, neretko se dešavaju obijanja visokonaponskih stanica gde se direktno ulazi u postrojenja od 10.000, čak i 35.000 volti. "To može dovesti do smtrtnih posledica onih koji to rade ili kasnije onih koji koriste tu električnu energiju", upozorava Sudimac.

Po žicama, koje se neretko vuku po trotoaru, gaze pešaci. Priključenje je urađeno nestručno i to neodgovarajućim kablovima.

U novosadskoj distribucuji izračunali su da je prošle godine ukradeno 120 miliona kilovat časova struje čime se, recimo, može snabdeti jedno mesto sa 26.000 stanovnika. Elektrodistribucije traže pomoć policije i pravosuđa, ali i građana.

Mirko Majstorović iz Elektrodistribucija Novi Sad kaže da lopovi koji se bave ovom vrstom kriminala prave štetu svim građanima Srbije.

"To je suština i zato nam je stalo da uspostavimo tu vrstu komunikacije da svi građani koji primete ovu vrstu kriminala, dojave našim posebnim službama kako bismo mi intervenisali", ističe Majstorović.

Sve češći napadi na montere

Sve elektrodistribucije imaju specijalne ekipe koje rade na otkrivanju nelegalnih priključaka.

Prošle godine, gubitak struje po tom osnovu smanjen je jedan odsto, što je oko 12 miliona evra. Ipak, napadi na montere su sve učestaliji, pa se uvode nove tehnologije daljinskog očitavanja i izmeštanja brojila.

Životije Jovanović iz EPS-a kaže da je potrebno da to mesto ne bude u zgradi ili kući, već da bude dostupno, na javnom mestu, van dvorišta, kako bi se sprečilo da bilo ko barata mernim mestom i da bi električar uvek mogao da mu priđe.

"Mi imamo situaciju da nekada uopšte ne možemo da priđemo do brojila. Jednostavnio čovek zaključa, pusti kuče", dodaje Jovanović.

Krađa struje je krivično delo, ali kazne nisu odgovarajuće. U EPS-u očekuju da će novi Krivični zakon urediti tu oblast.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Struju krade i sirotinja i bogati

Izvor: RTS, 03.Apr.2012

Godišnje se u Srbiji ukrade struje u vrednosti od oko 60 miliona evra. Divlje se priključuju domaćinstva, nekada i cela naselja, ali i imućni pojedinci...U Srbiji se godišnje ukrade struje u vrednosti od oko 60 miliona evra. Na električnu mrežu divlje se priključuju domaćinstva, čak i cela...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.