Izvor: Blic, 30.Nov.2005, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Struja ubila vola
Struja ubila vola
LJUBOVIJA - Strujni udar je nedavno ubio vola Rada Mitrovića iz zaseoka Brđani kod Ljubovije. Stručnjaci su konstatovali da je na banderi, udaljenoj 200 metara od Mitrovićeve kuće, bilo pogrešno vezano uzemljenje. Mitrovići su još pre 15 godina primetili da sa tom banderom nešto nije u redu, prijavljivali 'Elektropodrinju', ali se na to niko nije obazirao.
- Od 1991. godine u blizini te bandere probija struja. Ako neko naiđe bos, oseti >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << peckanje, životinje su prosto ludele kada tuda prođu, kada padne sneg, oko bandere se odmah otopi. Stotinu puta sam to prijavljivao poslovnici 'Elektropodrinja', ali ništa, oni su samo brinuli kako da naplate struju - priča ljutito Mitrović. Kaže da je u međuvremenu bandera gotovo istrulila i pala, ali se ni na to niko nije obazirao.
- Pre dvadesetak dana žena je isterala volove iz štale i vratila se da pusti i kravu. Kada je ponovo izašla, imala je šta da vidi. Jedan vo je nepomično ležao u blizini bandere. Ona potrči da vidi šta je s njim, uhvati ga za rogove i oseti udar struje. Sreća što je imala gumene opanke, kažu da ju je to spaslo - veli Mitrović.
Mitrovići su slučaj prijavili policiji, 'Elektropodrinju' i veterinarskoj stanici. Da bi se izvršio uviđaj, morala je da se isključi struja, a veterinar je konstatovao da je vo nastradao od strujnog udara, a sporna bandera je promenjena. Mitrović je tražio naknadu štete, a komisija 'Elektropodrinja' mu je vola od preko 600 kilograma procenila na 66.000 dinara.
- Veterinar je vola procenio na 100.000 dinara i ja sam podneo tužbu sudu. Ali to je sada manje bitna stvar. Kada se setim šta je sve moglo da se desi za ovih 15 godina, naježim se. Ne mogu da shvatim da niko neće odgovarati za to što su nam sve ove godine životi bili ugroženi - kaže Mitrović. Jugoslav Trijić







