Izvor: RTS, 02.Feb.2014, 23:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Struga, brisanje Jugoslavije
Lokalne vlasti stranaka Albanaca, poput Tetova, Gostivara, Debra, Kičeva, Struge, sprovode "pročišćavanje" istorijskih tragova "prethodnih političkih sistema", iz perioda Jugoslavije, JNA, Josipa Broza Tita.
U izraženom procesu albanizacije delova Makedonije sa većinskim, ili pretežno dominantnim stanovništvom te narastajuće, samo formalno nacionalne manjine u ovoj zemlji, lokalne vlasti stranaka Albanaca, poput Tetova, Gostivara, Debra, Kičeva, Struge, sprovode "pročišćavanje" >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << istorijskih tragova "prethodnih političkih sistema", iz perioda Jugoslavije, JNA, Josipa Broza Tita...
"Kao narodni poslanik želeo sam da u parlamentu predložim zakon kojim bi se ukinuli svi nazivi ulica iz prošlog perioda i da se ostavi rok do dve godine lokalnim vlastima da nađu kompromisna nova imena. Ukoliko taj kompromis ne bude pronađen da se ulice označe - brojevima", izjavio je gradonačelnik Struge Zijadin Sela.
Gradonačlenik Struge, na jugozapadu Makedonije, Zijadin Sela, iz opozicione Demokratske partije Albanaca, lidera Manduha Tačija, proteklih dana je tako najavio promenu imena ulica, trgova i obrazovnih ustanova iz tog "bivšeg perioda".
Obrazloženje za taj potez albanski radikalni čelnik lokalne vlasti u Strugi, vidljivo je, kako veli, u činjenici da u gradu nema nema ni jedne ulice, ili škole sa imenom nekog istaknutog Albanca. Tvrdi da u tom gradu živi albanska većina stanovništva i zato "mora da se obezbedi imenovanje nekih objekata po znamenitim albanskim stvaraocima".
"Ako smo za demokratiju i za ovaj sistem i ako želimo da zaboravimo prethodni sistem, ne treba da dovolimo da imamo imena iz tog vremena. Građani imaju pravo da podnesu inicijative za izmenu imena ulica. Evo, na primer, škola 'Josip Broz Tito' nosi ime predsednika Jugoslavije, a ima mnogo građana koji su trpeli i stradali od tog sistema. Nije u redu da dete nekog ko je bio politički zatvorenik iz tog vremena sada uči u školi koja nosi ime tog predsednika. Nije moje da predlažem nova imena, to treba da učine zajednice koje žive u Strugi", kaže gradonačelnik "grada poezije" na obalama Ohridskog jezera, gde se svake godine održava internacionalni festival "Struške večeri poezije", pa bi, dodaje, i neko od laureata te manifestacije trebalo da dobije neku ulicu...
Sela objašnjava da u Strugi "živi više od 51 odsto Albanaca, 35-36 procenata Makedonaca, a ima i Vlaha, Turaka". No, ukazuje da "u gradu nema ni jedne ulice koja nosi ime nekog Albanca koji vredi".
"Ima ulica sa imenima Makedonaca, Srba, postoji ulica 'JNA', no, nema albanskog imena, kaže Sela, ukazujući da odredbe Okvirnog sporazuma o miru, potpisanog 2001. stvaraju i određene probleme u praktičnoj primeni "na terenu", posebno pri izmenama imena, jer je za to neophodna dvojna većina", kaže Sela.




