Izvor: S media, 05.Mar.2012, 22:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stratfor: Karl Bilt rekao da je Putin „četnik“

Marko Papić, viši istraživač američke obaveštajne kompanije Stratfor za Evroaziju, u imejlu koji je septembra 2009. uputio Ariku Ejzenštajnu, operativnom potpredsedniku te privatne kompanije sa sedištem u Ostinu (Teksas, SAD), prenosi poverljive informacije o Karlu Biltu koje mu je dostavio jedan član parlamenta Švedske.

Papić ne navodi identitet svog izvora, kojeg označava šifrom SW501, ali u uvodnoj napomeni objašnjava da je to „veoma dobro ‘umrežen’ >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << švedski parlamentarac, koji ima ekstremno tesne veze i s ministrom spoljnih poslova Karlom Biltom - zapravo je njegov najbliži saveznik - i na Balkanu“.

Vikiliks je prošle sedmice počeo da objavljuje oko pet miliona imejlova Stratfora, u kojima su sadržane obaveštajne informacije i poverljive analize iz svih delova sveta, pa i u vezi s prostorom bivše Jugoslavije.

Pogledajte integralni sadržaj imejla koji je Papić poslao Ejzenštajnu 17. septembra 2009, u naravno nezvaničnom prevodu na srpski:

Bilt: Pregovori do kraja godine

"Stratforovi" obaveštajci: Srbe i Ruse držati na oku i kada igraju fudbal

Bilt: Rumuni, gde vam je čast?

Vikiliks otkrio klijente Stratfora

„Imam mnogo informacija o Karlu Biltu. Naš kontakt, član parlamenta Švedske, u suštini je njegov najbliži saveznik. Bilt je očigledno supervisok, ima fotografsko pamćenje i veoma je pametan. Ima vrlo nestabilni odnos s aktuelnim premijerom, jer je Rajnfeld bio vođa podmlatka Umerenjačke partije dok je Bilt bio premijer i nisu se dobro slagali.

Bilt veruje da Švedska treba da bude svetska sila. Često govori o tradicionalnoj švedskoj interesnoj zoni na Baltiku. Na osnovu svojih iskustava s Balkana, odlučio je da mu se ne dopadaju Albanci i Hrvati.

Veoma je kritičan prema Rusiji. Usred jednog sastanka sa poslanicima švedskog parlamenta nazvao je Putina „četnikom“. U suštini je persona non grata za Moskvu.

Veoma je uključen u proširenje (EU). Švedska smatra proširenje kao način da se razbije nemačko-francusko uporište u EU. Njegov lični cilj je da vidi svaku zemlju Balkana kako napreduje prema članstvu. Upoznao sam njegovu suprugu, koja je i članica (Evropskog) parlamenta. Ona je Italijanka i ne govori dobro švedski, pa nije mogla da uđe u parlament Švedske. Zato je ušla u kampanju za Evropski i uspela da prođe“, navodi se u Papićevom pismu Ejzenštajnu, zasnovanom na informacijama „saradnika“ SW501.

(Danas)

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.